Tarih :

Ana Sayfa »  » Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)

Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)

Tarih: 14 Nisan 2012 - Cumartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | 29 Yorum |

Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)

WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi

vücudun bütün bölümlerine oksijen ve gerekli besinlerin taşınmasıdır. Üç tip kan hücresi vardır: Bunlar kırmızı kan hücreleri(alyuvar), beyaz kan hücreleri ve platelettir. Akyuvar olarak da adlandırılan WBC bağışıklık sisteminin temel hücreleridir. Bunlar bakteri ve virüs gibi vücudu işgal eden zararlı organizmalarla savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. WBC kemik iliğinde üretilir. Bunlar renksizdir ve şekilleri de asimetriktir. WBC birkaç gün ya da birkaç hafta gibi kısa ömre sahiptir. WBC değişik sağlık durumlarının teşhisinde önemli bir kriter olarak görülmektedir.

WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir. Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir. Ayrıca lösemi’de yükselir.
Çok düşükse lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır. Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS’te lökosit miktarı (WBC) düşüktür.
* PNL: (Nötrofiller) Örneğin bakteryel enfeksiyonlarda artar.
* Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artar. AIDS’te düşer.
* Eosinophils: (Eozinofiller). Allerjide ve parazitik hastalıklarda yükselir.

Tıpta WBC (White Blood Cells-Leukocytes) olarak bilinen lökositler vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin toplamını gösterir.

LÖKOSİT (WBC) Normal değerleri : 3,6 – 10,0 µl dur.

ökosit düzeyinde azalmaya yol açan bazı durumlar ise :

1) İnfeksiyonlar:
Bakteriyel: tifo, paratifo, brucellozis
Virüsler: influenza, kızamık, kızamıkçık, riketsiyal hastalıklar
Protozoonlar: Malarya, Kala-azar
Ağır bakteriyal infeksiyonlar

2) Hematolojik hastalıklar:
Aplastik anemi
Akut lösemi
Agranülositoz
Megaloblastik anemi
Demir eksikliği anemisi
Kemik iliği infiltrasyonu
Hipersplenizm

3) Fizik-kimyasal ajanlar ve zehirlenmeler

4) Anaflaktik şok
5) Kaşeksi
6) SLE
7) Miksödem
8) Hemodiyaliz

WBC Miktarı Ne Anlama Gelir?
Beyaz kan hücresi miktarı enfeksiyonlar, kemik iliği bozuklukları ve iltihaplı hastalıklar gibi birçok sağlık probleminin teşhisini kolaylaştırmada çok önemli bir faktördür. Bu ayrıca birçok tedavide vücudun cevap verip vermediğini anlayabilmek için kullanılır. WBC miktarı kemik iliği işlevini değerlendirirken de iyi bir kriterdir. WBC miktarı lökositlerin toplam sayısını ve farklı lökositlerin miktarını oluşturur. Farklı miktarda, her çeşit lökosidin oranı hesaplanır.

Lökositlerin normal miktarı 4,000–11,000/mm3’tür. Ortalama miktar ise 7,000/mm3’tür. Lökosit miktarı 4000’inin altındaysa, lökopeni olarak bilinen durum meydana gelir. Belki her çeşit lökosidin oranında düşüş olabilir. Örneğin, nötrofillerin sayısındaki düşüş nötropeni olarak bilinir. Eğer miktarı 11.000’den fazlaysa bu lökositoz olarak tanımlanır. Nötrofili, eozinofili, bazofili, monositoz ve lenfositoz gibi her bir çeşit beyaz kan hücresinde çoğalma olabilir.

Her tür beyaz kan hücresinin oranı farklı lökosit miktarından elde edilebilir. Granülositlerin ve agronülositlerin normal oranı aşağıdaki gibidir:

Nötrofiller: %50–70 (2,500–7,000 mutlak miktar)
Bazofiller: %0,4–1 (40–100 mutlak miktar)
Eozinofiller: % 1–3 (100–300 mutlak miktar)
Monositler: %4–6 (200–600 mutlak miktar)
Lenfositler: % 25–35 (1,700–3,500 mutlak miktar)

Lökopeni ya da lökositoz faklı nedenlerden ya da sağlık durumlarından dolayı olabilir.
Yüksek WBC Miktarı Neden Kaynaklanır?
Yüksek beyaz kan hücresi miktarı ya da lökositoz, anemi, enfeksiyonlar, alerjiler, sistemik hastalıklar, romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar, yanıklardan dolayı zarar görmüş dokular, lösemi ve fiziksel ya da duygusal stresten dolayı meydana gelir.

Heparin, kortikosteroid, kinin ilaçlar ve nöbet önleyici ilaçlar da WBC’ yi yükseltebilir. Yeni doğmuş bir bebek doğduğu gün 9000 ile 30000m/mm3 aralığında yüksek beyaz kan hücresine sahiptir. İki hafta içinde, bu miktar normal yetişkin oranına düşer. Lökositoz hamilelik sırasında da çok yaygındır.

Düşük WBC Miktarı Neden Kaynaklanır?
Düşük beyaz kan hücresi miktarı ya da lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalığı, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastalıklardan kaynaklanabilir. Vitamin ve bakır ve çinko gibi mineral eksiklikleri de lökopeniye yol açabilir. Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bazı kemik iliği hastalıklarının sonucu olabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan (immunosupresif) ilaçlar, bazı antibiyotikler, antitiroid ilaçlar, diyüretik (idrar söktürücü) ilaçlar ve kemoterapi ilaçları da lökopeniye sebep olabilir.

Düşük kan hücresi miktarı vücudu bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakarak, zayıf düşmüş bir bağışıklık sistemine neden olur.

WBC Miktarı Nasıl Tahlil Edilir?
Doktor lökosit miktarını etkileyebileceğini düşündüğü bir rahatsızlıktan ya da enfeksiyondan şüphelendiğinde beyaz kan hücresi testini önerir. Beyaz kan hücresi genellikle tam kan sayımının(Hemogram–CBC) bir parçası olarak düzenlenir.

Tam kan sayımı (CBC) hücre hemoglobin oranı, alyuvar miktarı, hematokrit, toplam lökosit miktarı, farklı lökositlerin miktarı, platelet miktarı ve hücre bilimi çalışmaları ve parazitlerin varlığının saptanması için kan lekesi tespitiyle de ilişkilidir. Kan örneği kirli kandan ya da parmağa iğne batırılarak alınan kandan elde edilir. Bebeklerde, topuktan kan alma en çok tercih edilen yöntemdir.

Beyaz kan hücresi sayımı el metoduyla ya da otomatik hücre sayımını kullanarak yapılabilir. Lökositlerin her çeşidinin mutlak miktarları da (örneğin mutlak nötrofil miktarı, mutlak lenfosit miktarı ya da mutlak eozinofil miktarı gibi) tespit edilebilir.

Bu yüzden beyaz kan hücresi sayımı doktora hastaların herhangi bir sağlık konusundaki tahmininde ya da tespitte yol gösterir. Zamanında yapılan lökosit sayımı doğru zamanda tedavi olmanızı sağlayabilir ve hastalıkların ilerlemesine engel olabilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

  serkan gül    14 Ocak 13 | 22:44

  beyaz küre nedir hangi belirtilerle ortaya çıkar ve tedavi yöntemleri nelerdir ayrıca bitkisel ilaclardan hangileri kulanıma uygundur bilgilendirirseniz sevinirim

  serkan gül    14 Ocak 13 | 22:53

  sizden ayrıca şunu öğrenmek istiyorum beyaz kürenin yüksek olması ne gibi hastalıkların tetikçisi olabilir ve ayrıca yapılan tetkiklerde çıkan sonuç 21 olursa ne olur hangi tedavi yöntemlerini önerirsiniz bu konularda beni ayrıntılarıyla bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  fatma karaca    20 Mart 13 | 20:58

  annemin kandaki beyaz hücre değeri bugün itibari ile 0.2 annem talasemi hastası kandaki bu hücrenin yükselmesi için ne yapılabilir ve neler yemelidir hangi yiyeceklerde bulunur eğer bilgi verirseniz size minnettar kalırım şimdiden tşk ediyorum cevabınızı bekliyorum . meleklerle kalın

  Sevınç Gökşen    20 Mayıs 13 | 21:32

  Merhaba,ben Almanya’da yaşıyorum bugün sürekli baş ağrılarım var onunla uğraşırken akyuvar değeri 15,1 çıktı kafam karıştı bu biraz yüksek bir değer bu doktorlara pek güvenmiyorum nedir bu neyapnalıyım.Teşekkürler

  Alev Yavaş    28 Haziran 13 | 21:59

  Beyaz kan hücresinin yükselmesi için neler yenmelidir .Hangi yiyeceklerde bulunur bilgi verirseniz çok yardımcı olursunuz cevabınızı bekliyorum .

  Hatice Saban    17 Temmuz 13 | 15:14

  beyaz kan hücrelerinin yükselmesi için neler yenmelidir.Bitkisel tedavisini yazarsanız memnun olurum.

  Selahattin Özbay    30 Ağustos 13 | 07:19

  Beyaz kan hücrelerinin yükselmesi için hangi bitkiler tüketilmedir. bitkisel tedavisini yazarsanız memnun olurum.

  recepdurmuş    11 Eylül 13 | 06:54

  beyaz kan hücrelerin yükselmesi icin hangi bitkiler iyi gelir

  mahmut nedim    21 Eylül 13 | 00:42

  beyaz kan hücrelerin yükselmesi icin hangi bitkiler iyi gelir

  Kargül Doğan    01 Ekim 13 | 11:10

  Ben SLE Hastasıyım Colchium dispert Plaquenil kullanıyorum ayrıca tiroitle ilgili de ilaç kullanıyorum tsh yüksekti o nedenle ismini hatırlayamadım son 6 aydır lökositim düşük çıkıyor yükselmesi için ne yapabilirim 3,9 3,5 gibi en son 3,5 çıktı nasıl yükseltebilirim tiroit ilacı düşürebilirmi ? şimdiden teşekkürler

  MUSTAFA ASYA    02 Ekim 13 | 13:08

  12 YAŞIDAKİ KIZIMIN BEYAZ KAN DEĞERİ DÜŞÜK NASIL BİR TEDAVİ ÖNERİRSİNİZ
  TEŞEKKÜR EDERİM

  sevim zengin    12 Ekim 13 | 16:07

  iyi gunler size bir kac bilgi edinmek icin yaziyorum aciklarsaniz memnun olurum simdiden

  tsk ederim esimin demir eksikligi cikti demir vitamini kullaniyor faka ilik alindi al yuvarlar yukseliyormus birde vucundunun her yerinde odemler var bilgilendirirseniz ne yapmak gerektigini ogrenmek istiyorum

  Umutcan Özbek    22 Ekim 13 | 21:09

  Wbc nin 18000 civarı çıkması sonucu lösemi olma ihtimali nedir ?

  Mustafa Gölcük    30 Ekim 13 | 10:50

  Oğlumun 13 yaşlarında lokosit değerinin normalin altında(3 civarı) olduğu tespit edildi. Normal de pekte sık hastalanmaz. yaşantısında da bir kısıtlama yok. Bu gün 19 yaşında aynı durum devam ediyor. Sizden öğrenmek istediğim bunun tedavisi için izlenecek yol ve ileriki yaşlarda ne tip sorunlar olabilir. Yiyeceklerden mutlaka yemesi gerekli bitki veya besin varmı? ilginize şimdiden teşekkür ederim. M.Gölcük/Teknik öğretmen

  nalan alkan    14 Kasım 13 | 13:09

  Beyaz kan hücrelerinin yükselmesi için hangi bitkiler tüketilmedir. bitkisel tedavi yöntemini yazarsanız memnun olurum. saygılar…

  aytekin kendigelen    15 Kasım 13 | 15:31

  merhaba benim 15aylık oglumun kan degerleri yuksek cıktı. doktora götürdük samsun fakülteye sevk etdiler orda tahlilleri yapıldı ve korkulacak bisey yok denildi enfeksiyonda dolayı olmus denıldı 1ay sonra tekrar kontrola gelin dediler, anne babanında tahlillerini yapalım denildi, annesinde intihaplı romatizma var bundan dolayıda olabılırmı. birde kemik iligi nakli istenmiş olsa anne karnındaki bebekden nakil olurmu tsekkurederim..

  meral istanbullu    05 Aralık 13 | 14:03

  2013 martında WBC sayısı4,3, 2013 aralıkta 4,72 çıktı ayrıca kanın mikroskobik incelemesinde
  neotrofil% 54
  euzinofil%1
  monosit%6l
  lenfosit%39 çıktı
  acaba değerlerim normal mi tehlike sınırında mıyım hemotologa gitmeli miyim? yaşım 51 kadın cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  mehmet celil özgen    18 Aralık 13 | 23:51

  arkadaşımın beyaz kan değerleri olduğundan yüksek çıkıyor doktorlar antibiyotik tadavisi veriyorlar. endişeliyiz bu durumda ne yapmalıyız.

  gönül dilek    29 Aralık 13 | 08:54

  slm benim hamılelıgımde sadece wbc tahlılerım yuksek cıkıyor (wbc 16).doktorlarım kanser veya iltıhaplı romantızmadan supelendıler su anda 23 hatalık hamıleyım ocak ayında camda yayma tahlılı yapılacak korkuyorum bebege ve bana zararı ne kadardır?hamılelıgımde kan sekerım ac karnına 110,tok karnına 180 bende kalıcımıdır ve bebege etkıs nedır?sımdıden tsk ederım….

  ümitçiçekli    30 Aralık 13 | 20:11

  yiyenim dört başında ateşinden dolayı doktora götürdük tahlil yapıldı beyaz küre düşük dendi bir haftadır tedavi görüyür ama her doktor bişey söylüyor şimdide cocuk hemotoluguna gönderiyorlar ne yapabiliriz şimdilik

  Yakup Saygılı    24 Ocak 14 | 19:42

  Beyaz küre kan hücreleri düşük olduğunda kematorapi ilacı alabilirmiyim? Önceki seferde ilk iğne vurulup sonra ilacımı almıştım bu sefer değişiklik oldu ne yapabilirim?

  HAKKI DENİZMEN    24 Ocak 14 | 23:12

  beyaz küreleri yükselten şifalı otlar diye başlık atmışsınız ama hicbiryerde bahsetmiyorsunuz.biraz ayıp oluyor

  zeynep Özdemir    14 Şubat 14 | 11:20

  Merhaba,

  Yiğenimin beyez küre değeri 37.000de bunun nedeni nedir şimdiden tşk ederim.

  elmas onaran    17 Mart 14 | 00:06

  merhaba ben yıllarca migren problemi yaşadım ayda 7 yada 8 kez hastaneye kaldırılıyordum çok güzel doğal ürünlerle tanıştım kullandım doktor tedavisinin yanında kullanarak 4 ayda sonuc aldım kalite belgelerine güvendiğim için çocugumada kullandım kabızlık için 2 ayda sonuc aldık memnunum tavsiye ederim.

  esra odabasi    25 Mart 14 | 13:50

  merhaba annem Kll rahatsızı şuan kemotreapi görüyor neleri özellikle yememeli ve neler yemeli bilgi verebilir misiniz ?

  canan can    31 Mart 14 | 08:10

  annemin wbc değeri 15,5 bu annemin kan kanseri olduğu anlamına mı geliyor :( bunun tedavisi nedir neler yemesi gerekiyo ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim

  ÇİĞDEM BURAK    04 Haziran 14 | 07:17

  merhaba benim yaklaşık 3-4 yıldır WBC kan degerlerim düşük biyopsi yapıldı 3 ay önce MDS rahatsızlıgı teşhisi konuldu henüz ilk aşamasında , değerleri yükseltebilmem için gıda olarak neler tüketmeliyim ayrıca önerebileceğiniz kür varmı yardımcı olabilirmisiniz

  birkan eroglu    01 Mart 15 | 17:22

  kandakı beyaz kurelerın wbc yı artırıcı bıtkısel ve beslenme destegı nedır tesekkurler

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle