Tarih :

Ana Sayfa »  » Hamilelikte grip ve bebeğin sağlığı

Hamilelikte grip ve bebeğin sağlığı

Tarih: 22 Nisan 2015 - Çarşamba | Kategori: Kadınlar, Manşet, Uzman Doktorlar | 1 Yorum |

Hamilelikte grip ve bebeğin sağlığı

Çoğu anne adayı, kış dönemi gebeliklerinde sıklıkla karşılaşılan grip vakalarında bebeğin sağlığı konusunda endişeli bir ruh haline bürünür.

Hamilelikte grip ve bebeğin sağlığı

Soğukların artış gösterdiği kış aylarında yaşanan gebelik vakalarında, grip vakaları ile sıklıkla karşılaşılması anne adaylarını oldukça tedirgin eder. Uzmanlar, gebelik döneminde görülen grip hastalığının bebeğe etkisinin olup olmadığı, oluyor ise ne düzeyde olduğu konusunda bilgi verdi.

Kış gebeliklerinde akıllara takılan en büyük sorunlardan biri annenin hastalığının bebeğe geçip geçmeyeceğidir. Grip olan gebelerin bebeklerinin bundan ne kadar etkileniyor olduğu her zaman merak konusu olmuştur.

İşte uzmanların kış gebeliklerinde görülen gribin anne karnındaki bebeğin sağlığı üzerindeki etkileri hakkında görüşleri…

Grip anneden bebeğe geçebilir

Gebelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı komplikasyonların görülme riskini artırmaktadır.

Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır.

Gebelikte grip aşısı yaptırılabilir

Grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur.

Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir.

Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur.

Hamilelikte gribi daha hafif atlatmak için dikkat edilmesi gerekenler

– Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.

– Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.

– En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir. Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.

– Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

– Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.

– Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.

– Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.

– Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.

– Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.

– Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Doktora başvurmak için vakit kaybetmeyin

Anne adaylarında grip bazen ciddi tablolar oluşturabilir. Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Hamilelikte grip ve bebeğin sağlığı için Gelen Aramalar


Son Aramalar

  AHINZSOYAHINIZ,,    13 Temmuz 15 | 20:27

  Mesajınız..

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle