Tarih :

Ginsengli Macunlar

Tarih: 29 Temmuz 2019 - Pazartesi | Kategori: Manşet, Şifalı Bitkiler | Yorum Yok |

Ginsengli Macunlar

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz,

sizlere bugün birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng bitkisi hakkında bilgi paylaşacağız.

Öncelikle ginseng bitkisinin anavatanı

sizlere bugün ginseng bitkisi hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüzde ginseng bitkisinin iki çeşidi vardır, bunlardan bir tanesi Asya ülkelerinde yetişen diğeri ise Kuzey Amerika ülkelerinde yetişen kırmızı renkli bitkidir. Ginseng bitkisi insan şekline benzediği için Asya ülkelerinde genellikle insan bitkisi olarak tanınmaktadır.

Bu bitki günümüzdeki bitkiler gibi kısa sürede hasat  vermemektedir, yaklaşık 6 yıllık bir kök oluşumunun sonucunda hazır olmaktadır.

Ginseng bitkisinin faydaları nelerdir.

Ginseng  bitkisi içeresinde 25 – 28 arasında ginsenosit vardır,  yani d gurubu vitaminleri vardır, bu bileşikler bakımından zengin olmasıyla birlikte kırmızı kore ginseng’i içerisinde  ise yaşlanma etkilerini geçiktirici anti- oksidant maddeler vardır.

Peki Ginseng bitkisi nerelerde kullanılır nelere iyi gelmektedir. ?

Günümüz Türkiyesin’de aktarların en fazla kullanmış oldukları bitkilerden biridir.

Genellikle Erkeklerin aktarlardan almış oldukları macun içerisinde bulunur, gıda takviyesi olarak geçmektedir.  Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri tüm vücudu kuvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı bitkidir.

Ginseng ile yapılan bitkisel macunlara örnek verecek olursak  Eniola macun  bir diğer adı ile Eniola   bu macunların en iyilerindendir.

Ginsengli eniola macunun özellikleri nelerdir ?

* Ginsengin diğer kullanımları pek çoktur. Ginseng bütün vücut için toniktir. Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır.
* Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada çok etkilidir. Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkça stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir.

Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır. Buna ilaveten, ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidir.

* Kolesterolü azaltıcı etkisi vardır. Karaciğeri toksinlerden temizler. Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapinin yan etkilerini azaltır.

* Ginsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır. Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olur.

* Ginseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur.

* Güney Koredeki Seoul Milli Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre beyaz kore ginsengi kökü alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı etki göstermiştir. Alzheimer rahatsızlığı olanlarda etkili olabilmesi için devamlı kullanılması gerektiği belirtilmektedir.

* Ginsengli Eniola macunun strese karşı faydalıdır yani stres gidericidir. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.

* Ayrıca Ginsengli Eniola macunun, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.

* Ginsengli Eniola macunun antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Ginsengli Eniola macunun faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.

Günümüzde birçok yerde bu tür bitkisel macunlarginseng-3 satılmaktadır, makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Etiketler :

Ginsengli Macunlar için Gelen Aramalar


Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle