Tarih :

Ana Sayfa »  » Dere otu, Tere otu, Durak otu bitkisi (Anethum graveolens)

Dere otu, Tere otu, Durak otu bitkisi (Anethum graveolens)

Tarih: 14 Ocak 2012 - Cumartesi | Kategori: Şifalı Bitkiler | Yorum Yok |

Dere otu, Tere otu, Durak otu bitkisi (Anethum graveolens)

TESPİT EDİLEN BİTKİLER VE ÖZELLİKLERİ

TESPİT EDİLEN BİTKİLER VE ÖZELLİKLERİ

 

Yöresel isimleri: Dereotu, Tere otu, Durak otu
Yetiştiği yerler: Rutubetli ve sulak yerlerde, bahçelerde yetişmektedir. İlkbahardan eylül ayının sonuna kadar vejetasyonu devam eder.
Kullanılışı: Yaprakları ve dalları salata ve yemeklerde koku ve lezzet vermek için kullanılır. Çayı yapılarak içilir. Meyveleri çocuklarda gaz giderici olarak kullanılmaktadır.

Faydaları: İştah açar, hazmı kolaylaştırır, barsak gazlarını  giderir. Hafif rahatlatıcıdır. Bebeklerin gaz sancılarını giderici ve anne sütünü artırıcı olarak bilinmektedir.
Toksik etkisi: Hamile kadınların kullanması tavsiye edilmez.

Çayı:
Dereotu tohumlarından bir tatlı kaşığı (şayet ezilir veya öğütülür ise daha iyidir) demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su dol-durulduktan sonra 5-10 dakika demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Çay Harmanları;

Gökçek Ağız kokusu çayı;
>20 gr Dereotu tohumu
>40 gr Anason tohumu
>40 gr Rezene tohumu

Gökçek Şişkinlik çayı;
>20 gr Anason tohumu
>20 gr Rezene tohumu
>20 gr Kimyon tohumu
>15 gr Dereotu tohumu
>10 gr Pelin otu
>15 gr Papatya çiçeği

Gökçek Anne Sütü arttırıcı çayı;
>10 gr Dereotu tohumu
>10 gr Kimyon tohumu
>10 gr Rezene tohumu
>10 gr Oğul otu yaprağı
>10 gr Isırganotu

Salata:
Dereotu salatalara katılırsa güzel bir aroma verir ve yemeklere, özelikle de çorbalara, etli yemeklere çok az miktarda dereotu tohu-mundan 0,5gr katılır.

Aromaterapide:
Su buharı destilasyonu ile dereotu tohumlarından de-reotu esansı (dereotu eter yağı, dereotu uçucu yağı) elde edilir. Dereotu ekstresi, iktidarsızlık, aşırı cinsel arzuları önleme, baş dönmesi ve hava değişimi nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı kullanılır. Dereotu esansından 3-4damla bir bardak çaya veya bir parça ekmeğe veya bir kesme şekere damlatılarak alınır ve yahut da bir kağıt mendile damlatılarak koklanır.

Benzetme:
Tere otu genellikle rezene ile karıştırılır ve bu iki bitkiyi şu şekilde ayırabiliriz. Rezenenin gövdesi mavimsi yeşil, tere otu ise hafif sarımsı yeşil ve beyaz çizgili ve rezenenin boyu 2 metreyi bulur ve oldukça sık çatallaşır, tere otu ise 120cm boyundadır ve az çatallaşır.

Yan tesirleri:
Dereotunun önemli bir yan tesiri yoktur. Erkeklerin uzun süre ve yüksek dozajda kullanmaları halinde cinsel güçleri düşer.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Dere otu, Tere otu, Durak otu bitkisi (Anethum graveolens) için Gelen Aramalar


Son Aramalar

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle