Tarih :

Bel soğukluğu nedir?

Tarih: 7 Mart 2014 - Cuma | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Bel soğukluğu nedir?

Neisserria Gonorrhea adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlarda da görülmekle birlikte erkeklerde daha yoğun görülür. Penis ve rahim içlerinde gelişir, nemli ve sıcak bölgeleri sever, hastaların idrar yollarına zarar verir tedavi edilmezse kadınların fallop tüplerine ve rahmine yerleşerek dış gebelik riskini arttırır, pelvik enfeksiyona neden olabilir. Hatta bazı bel soğukluğu hastaları tedavi olmadıkları için gebe kalma şansını kaybedebilir, erkekler baba olma şansını yitirebilir. İleri safhalarda Gonore bakterisi kalp kapaklarına kadar ulaşabilir Ciddiye alınması gereken bir hastalıktır ama telaş yapmaya lüzum yoktur, tedavisi çok kolaydır.

Bel soğukluğu nasıl bulaşır?

Gonore kişiler arasında cinsel ilişkiyle, oral(ağız yoluyla), vajinal(cinsel yolla) veya anal(makattan) yollarla bulaşabilir. Başka şekilde bulaşması pek mümkün değildir. Fakat gonorenin neden olduğu akıntılar başka bir insan vücuduna girdiği takdirde hastalık bulaşabilir. O nedenle kişisel eşyaların kullanımında dikkatli olmak gerekir.
UYARI! Bel soğukluğu’nun neden olduğu akıntıya dokunduğunuzda elinizi ağzınıza yüzünüze ve gözünüze götürmeyiniz çok ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bel soğukluğunun belirtileri nelerdir?

Gonore erkeklerde daha sık görülür bunun nedeni kadınlara bulaşmaması değil, erkeklerin belirtilerinin daha belirgin olmasıdır. Hem kadınlarda hem erkeklerde bazen hiç belirti görülmez ama en önemli belirtisi erkekte penis ucundan gelen akıntıdır. Buna ek olarak idrarda yanma, idrarını yapamama, iç çamaşırda lekeler görülmesi de söz konusudur çünkü akıntı çamaşırda iz bırakır. Bu belirtiler kadınlarda; vajinadan koku gelmesi, genital bölgede ağrı ya da kaşınma, aşırı idrara çıkma eğilimi, ilişki ya da adet sonrasında vajinal akıntı olarak sıralanabilir.
Kuluçka süresi: Hastalığın kuluçka süresi değişim göstermekle birlikte yakınmalar 2 ila 5 gün arasında başlayıp 30 güne yayılan periyotlarda görülebilir.

Bel soğukluğu kimlerde daha sık görülür?

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlarda, çok eşli yaşayanlarda, hayat kadınlarında ve hayat kadınlarıyla birlikte olanlarda daha sık görülmektedir. Cinsel yolla yayılan hastalıklardan herhangi birine yakalanmış birisi, bu hastalığı daha kolay kapmakta ve daha kolay bulaştırmaktadır.

Bel soğukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Her akıntı Belsoğukluğu’na yorulmamalıdır. Aynı belirtilere sahip başka rahatsızlıklar da mevcuttur. Tedavide yöntem çok zorlayıcı değildir. İlaçla tedavi genelde sorunu halletmektedir.

Belsoğukluğu’nda Tanı: Belsoğukluğunun tanısı, laboratuarda belsoğukluğu’nun neden olduğu akıntının mikroskopla incelenmesiyle koyulur.

Bel soğukluğu tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar: Bel soğukluğunda kullanılmak üzere bir çok ilaç ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Bu ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz bel soğukluğu teşhisinden sonra sizlere uygun ilacı belirleyecek ve tedaviyi başlatacaktır.

UYARI! Hekimin önerdiği ilaçlar bel soğukluğu hastalığına yakalanmış kişilerin partnerleri tarafından da kullanılmalıdır.

Bel soğukluğu yakalanmamak için neler yapılmalıdır?

Bel soğukluğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tek eşli yaşamak, prezervatif kullanmak cinsel sıvıların bizi etkileyeceği ortamlardan uzak durmak bizi hastalıktan uzaklaştıracaktır. Bu kural Hemen hemen tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklar için geçerlidir. En iyisi tanımadığımız insanlarla birlikte olmamaktır.

Bel soğukluğuna şifalı bitkiler (Alternatif tedavi yöntemleri) nelerdir?

Sıcak bitki çayları idrar yollarını yumuşatacaktır. Mersinyağı ve kebabiye çok etkili olmamakla birlikte belsoğukluğuna iyi gelir. Ayrıca idrara çıkamadığımızda karnımıza sıcak kompres uygulamak ya da sıcak duş almak idrar yapmamızı kolaylaştıracaktır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle