Tarih :

Ana Sayfa »  » ZENCEFİL BİTKİSİNİN FAYDALARI

ZENCEFİL BİTKİSİNİN FAYDALARI

Tarih: 16 Şubat 2012 - Perşembe | Kategori: Şifalı Bitkiler, Uzman Doktorlar | Yorum Yok |

ZENCEFİL BİTKİSİNİN FAYDALARI

ZENCEFİL ( Zingiber officinale) BİTKİSİNİN FAYDALARI
Bu tür 100 cm kadar yükseklikte, kamış görünüşünde, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar mızrak biçiminde, sivri uçlu, tarçın kokulu. Çiçekler birçoğu bir arada ve sarı renkli. Vatanı Güney Asya olmakla beraber bir çok tropikal ülkede ekilir. Dış görünüşü 7-15 cm uzunluk ve 1 – 1,5 cm kalınlıkta, dallı, yassı ve esmer gri renkli parçalardır.kokusu kuvvetli ve hoş, tadı ise batıcıdır.

Bileşimi: Nişasta, rezin ve uçucu yağ (%1-3) taşımaktadır.

Ancak bazı ağır hastalıklarda hekime başvurmak gerekebilir.bitkisel ilaçlar ise hekimin tedavisine de yardımcı olabilirler. Yine böyle durumlarda mutlaka hekimin görüş ve önerileri alınmalıdır.

Zencefil kullanıldığında görülür ki aromatik bir sıcaklık ve tada sahiptir. Bu durum insana bir canlılık verir. Bilindiği gibi bugün hastalıkların tedavisinde sentetik maddeler yerine bir doğaya dönüş olayı başlamıştır. Nitekim zencefilin birçok hastalığı tedavi ettiği modern tıpça da onaylanmış olup batı ve doğu dünyasında birçok tıbbi peraparatların ve reçetelerin bileşimine girer.

Zencefil kan dolaşımı için çok yararlı bir drogdur.vücudu terletici özelliğe sahip olan zencefil, organizmayı ısıtıcıdır ve böylece kan dolaşımına yararlı etkisi vardır. Bunu şöyle bir örnekle açıklıya biliriz. Örnegin sıcak bir banyo yapıldığı zaman,ısı vücuda yayılır ve kaslardaki gerginliği azaltır. Zencefil de böyle bir etki göstermektedir.yani yararlı drog, tedavi edici bir mutfak ilacıdır. O, hem bir baharat olarak yemeklere girer, hemde ilaç olarak halk reçetelerinin bileşiminde bulunur. Zencefil, baharat olarak kullanıldığı zaman da ilaç gibi etki gösterir. Kısacası bu önemli drog doğu ülkelerinin geleneksel tedavilerinde ısıtıcı bir ilaç olarak bilinir. Bu durum batı dünyasında da onaylanmış bir gerçektir.

Zencefil bitkisinin drogların kullanım şekilleri:

1.) Kurutulmuş Zencefil: kuru zencefil ısıtıcı özelliğe sahiptir ve çin de yang ch i denen vücud sıcaklığını ve canlılığını sağlar. Yani zencefil, bütün organizmanın enerjisini arttırır ve böylece kan dolaşımını kuvvetlendirir. Zayıflığı, sindirim bozukluğundan olan soğumuş el ve ayakları ısıtır. Ayrıca mide, dalak ve akciğer fonksiyonlarına yardımcı olur. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit için çok yararlıdır. Nitekim Çinliler, bu droğu hava soğuduğu zaman veya rutubetli durumlarda üşümeleri ve romatizmal durumları önlemek için kullandılar. Örneğin klasik bir çin kitabı olan shang hanlun da zencefilin iç organları stimule edici bir etkiye sahip olduğu, metabolizmayı düzenlendiği, fazla sıvıları attığı ve gazları çıkardığı yazılıdır.

2.) Taze Zencefil : aromatik bir tadı olan taze zencefil de terlemeyi arttırır, toksinleri atar ve dolaşımı düzenler. Çinliler bugün taze zencefili de ateşli hastalıklarda , üşüme durumlarında, ağrılarda, akut romatizmal hastalıklarda, öksürük tedavisinde, baş ağrısında ve bazı deri rahatsızlıklarında kullanırlar. Bu cins zencefil bir cins sıcak banyo etkisi yapar ve onun buradaki rolü terletme yoluyla iyileştirmedir. Zencefil, koruyucu bir ajan olarak derinin soğuk, dolaşımın zayıf olduğu durumlarda etkilidir.

3.) Kızartılmış Veya Fırında Pişirilmiş Zencefil: zencefil pişirildiği zaman daha acı olur. Bu tip çinde hazırlanan bir tip olup barsak kanamalarında ve diğer bazı rahatsızlıklarda kullanılır.

Çay hazırlanışı ve dozaj: 1 tatlı kaşığı drog üzerine bir çay fincanı kaynarsu ilave edilerek demlemesi hazırlanır. Üstü kapalı halde 5 dakika bekletilir, süzülür. Günde 1-2 çay fincanı içilebilir.

UYARI

Safra taşı olanlar hekime danıştıktan sonra kullanmalıdır.

İlaç etkileşimi : Doğal bir kan inceltici olarak, antikoagülinlerle (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç) ve tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanımı kanama riskini artırabilir. Şeker düşüren ilaçlarla birlikte kullanımında kan şekeri düşüşü artabilir.

Kullanılışı şekli: Toz günde 0.25 – 1 gr, infusyon (%1) günde 1-2 bardak

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle