Tarih :

Ana Sayfa »  » Üstün Zekalı Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Üstün Zekalı Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Tarih: 10 Ocak 2014 - Cuma | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Üstün Zekalı Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Üstün zekalı olma durumu, zeka testlerinde 130 ıQ ve daha yukarısında olan çocuklar için kullanılır. Çocuklarda üstün zekalılık belirtileri her ne kadar 6-17 yaşlar arasında belirginleşiyorsa da çok daha erken dönemlerde örneğin bebeklik çağında (1,5-2 yaş) dahi bebeklerde üstün zekanın belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler her ne kadar bazı farklılıklar gösterse de genelde üstün zekalı olarak tabir edilen her çocukta aşağı yukarı aynı gruplarda toplanmaktadır. Şimdi üstün zekalı çocuk belirtileri nelerdir göz atalım.

Üstün zekalı çocuğun belirtileri arasında sözel zekasının üst düzey olması ve konuşurken yaşına göre çok daha geniş bir sözcük dağarcığı ile konuşabilmesi öne çıkanlardan bir tanesidir. Bu çocuklar türkçeyi mükemmele yakın bir düzeyde konuşurlar.
üstün zekalı çocuklar

Üstün zekalı çocuğu normal zekalılardan ayırt eden bir diğer önemli belirti ise kuvvetli bir hafıza ve bellek yapısına sahip olmalarıdır. Olayları ve anlatılanları kolay unutmazlar ve detaycıdırlar. Bir çok insanın dikkat etmediği detayları hatırlarlar.

Soyut zekaları diğer çocuklara nazaran çok daha erken gelişir. Soyut kavramları öğrenme ve kullanmada çok başarılılardır. Bu nedenle matematik gibi soyut düşünme becerisi gerektiren alanlarda son derece başarılıdırlar.

Üstün zekalı çocukları normal zekalılardan ayıran bir diğer önemli özellik te yeni durumlara ve şartlara karşı olağanüstü bir adaptasyon yeteneği sergilemeleridir. Utangaç ta olsa bu çocuklar yeni ortamlara çabuk uyum sağlarlar. Bir oyun oynarken oyunun kuralları değiştirildiğinde hiç zorlanmadan yeni kuralları benimseyebilirler. Bu  adaptasyon yeteneğini hayatın ilerleyen evrelerinde de sergilerler ve uyum sağlayamama gibi sıkıntıları diğer bireylere nazaran çok daha nadir olur.

Üstün zekalı çocukların temel nitelikleri arasında enteresan sayılabilen bir takım özel ilgi alanlarının olması da  vardır. Bazı çocuklarda bu ilgi, doğaya, matematiğe veya bir sanata karşı özel ilgi veya yetenek biçiminde ortaya çıkabileceği gibi bazılarında ise dinazorlara, uzaya, herhangi bir spor dalına olan özel ilgi olarak ta görülebilir.

Problem çözme yetenekleri son derece gelişmiş olan üstün zekalı çocuklar bu yeteneklerini fen bilimleri gibi akademik düzeyde gösterebildikleri gibi günlük hayatta ortaya çıkan problemlerin çözümünde de etkin bir biçimde  kullanabilirler.

Üstün zekalı çocukların duygusal zeka gelişimi de yaşıtlarından daha ileridedir. Bu nedenle empati kurma yeteneği, sosyal ortamda kendisini kabul ettirme, arkadaşlık kurma ve geliştirme gibi konularda yeteneklidirler.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle