Tarih :

Ana Sayfa »  » Trombositemi ve Trombositoz

Trombositemi ve Trombositoz

Tarih: 11 Ağustos 2012 - Cumartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | 7 Yorum |

Trombositemi ve Trombositoz

Trombositemi ve Trombositoz

Trombositemi ve trombositoz kanınızda normalden daha fazla sayıda platelet (trombosit) bulunması durumlarına verilen adlardır. Plateletler kan hücre parçacıklarıdır. Diğer tür kan hücreleri ile birlikte kan iliğinizde yapılırlar.

Plateletler kanda hareket ederler ve bir kan damarı hasar gördüğünde oluşabilecek kanamayı durdurmak için birbirlerine yapışarak pıhtı oluştururlar. Plateletlere aynı zamanda trombosit adı da verilir, çünkü kan pıhtısına trombus da denir.

Normal platelet sayısı bir mikrolitre kanda 150,000 ile 450,000 arasında değişir.

Genel Özet
Yüksek platelet sayısının nedenleri bilinmiyorsa “trombositemi” terimi tercih edilir. Bu duruma primer ya da esansiyel trombositemi adı verilir.

Bu durum kemik iliğindeki bozuk hücrelerin aşırı sayıda platelet yapması sonucu oluşur. Kemik iliği kemiklerin içinde yer alan süngersi dokudur. Kemik iliğinde alyuvarları, akyuvarları ve plateletleri oluşturacak kök hücreler bulunur. Kemik iliğinde çok fazla sayıda platelet yapımına neyin yol açtığı genellikle bilinmemektedir.

Primer trombositemide yüksek platelet sayısı tek başına görülebileceği gibi diğer kan hücre bozukluklarıyla bir arada da olabilir. Kandaki platelet sayımı mikrolitrede 500.000 den 1 milyona kadar değişiklik gösterebilir. Bu, çok sık rastlanan bir durum değildir.

Yüksek platelet sayımının nedeni başka bir hastalık veya durum ise “trombositoz” terimi tercih edilir. Bu duruma sıklıkla sekonder ya da reaktif trombositoz denir.

Sekonder trombositozda platelet sayımı bir mikrolitre kanda genellikle 1 milyonun altındadır. Sekonder trombositoz primer trombositemiden daha sık görülür.

Sıklıkla, yüksek platelet sayımı bulgu ve belirtiye sebep olmaz. Nadiren kan pıhtılaşması veya kanama gibi ciddi ve hayatı tehdit eden belirtiler oluşabilir. Bu belirtiler çoğunlukla primer trombositemisi olan kişilerde görülür.

Genel Görünüm
Herhangi bir bulgu veya belirti göstermeyen primer trombositemili kişilerde durum kötüye gitmedikçe tedavi gerekmez. Bu durumda olan diğer kişilerde ise tedavi için ilaç verilmesi veya tıbbi işlemlerin uygulanması gerekebilir. Primer trombositemisi olan çoğu kişide ömür süresi normaldir.

Sekonder trombositozda tedavi ve genel görünüm altta yatan nedene göre değişir.

Thrombositemi ve Thrombositoza Verilen Diğer Adlar
Primer trombositemiye aynı zamanda şu isimler de verilir:

Esensiyel trombositemi. Yüksek platelet sayımı tek başına oluşmuşsa (yani başka bir kan hücre hastalığı yoksa) bu terim kullanılır.
İdiyopatik trombositopeni.
Primer ya da esensiyel trombositoz (bunlar daha az tercih edilen terimlerdir)

Sekonder trombositoza ayrıca şu isimler de verilir:

Reaktif trombositoz.
Sekonder trombositemi (bu daha az tercih edilen bir terimdir) .

Benzer konuları okudunuz mu ?

  Ahmet Gülmüş    04 Mart 13 | 13:28

  Merhaba, esansiyel trombositemi tanısını çok iyi anlatmışsınız. Bunun bitkisel bir çözümü yokmu? teşekkürler.

  Soner ÖZCAN    06 Ağustos 13 | 10:12

  Ben de 9 yıldır Esansiyel Trombositemi hastasıyın. Son 3 aydır haftada 4 kez İnterferon iğnesi yapıyorum. Bu iğneler beni çok yıprattı ve saç sakal bırakmadı. Bu hastalığın bitkisel tedavisi yok mu acaba ?

  aykar saydam    04 Ekim 13 | 16:10

  meraba ben de demır eksıklıgı anemısı var bunun yanında cok sk bas agrım elım ve ayaklarımda agrı cogu zaman uyusukluk, vucudumda agrı ve basımda sersemlık konusma guclugu oluyor bayılıcak gbı oluyorum. Esansiyel Trombositemi olma ıhtımalım varmı varsa nekadr ?

  İsmet Aktaş    03 Temmuz 14 | 19:53

  eSansiyel trambositoz hastasıyım.Bu hastalığa hangi bitki iyi gelir.(Hydrea) kullanıyorum.20 yıla yakın bu hastalıkla boğuşuyorum saygılar.

  çiğdem kılıç    10 Aralık 14 | 13:26

  Merhaba…3 yıldır Esansiyel Trombositoz hastasıyım. Hydrea ve Tromboroductin ilaç kullanıyorum.Bu ilaçlar eşliğinde kullanabileceğim şifalı bitkiler varmıdır. Yardımcı olurmusunuz.Teşekkürler..

  emre    13 Temmuz 15 | 22:09

  trombosit 750 000 üstü ise çörek otu yağı kullanın eşimin trombositlerini biraz düşürdü ama devam etmedi

  gökhan    28 Aralık 16 | 11:49

  esansiyel trombositemi hastasıyım bende benimle aynı rahatsızlığa sahip olan birinden yardım isteyeceğim ama bilgilendirme amaçlı. ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle