Tarih :

Ana Sayfa »  » Total Kalça Protezi Ameliyatı

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Tarih: 10 Ağustos 2012 - Cuma | Kategori: Ameliyatlar | 1 Yorum |

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Total kalça protezi nedir?

Total kalça protezi, iç-içe geçirilen metal ve plastik yuva ile metal bir top ve sap kısmından oluşan kalça eklemi protezidir.
Total kalça protezi ameliyatı ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeni ile kalça ekleminin işlevinde bozulma olduğu durumlarda tercih edilir. Sıklıkla kalça eklemi kireçlenmesi dediğimiz koksartrozda uygulanır. Total kalça protezi, eklem uyumunun bozulduğu femur başı avasküler nekrozları ve ileri yaştaki femur boyun kemiği kırıklarında uygulanabilir.

Total kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Total kalça protezi ameliyatı genel yada spinal/epidural anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Total kalça protezi ameliyatında eklemin yıpranmış kıkırdak ve kemik kısımları çıkarılarak yerine total kalça protezi koyulur.

Total kalça protezi başarılı bir operasyon mudur?

Total kalça protezi ameliyatı usulune uygun yapıldığında en başarılı oropedik ameliyatlardan biridir. Ayrıca total kalça protezi Amerika Birleşik Devletleri ve Yurdumuzda en çok yapılan ortopedik ameliyatlardan biridir.

Total kalça protezinin ömrü ortalama ne kadardır?

Total kalça protezlerinin ömrü günümüzde 25-30 yıla kadar çıktığı belirtilir. Total kalça protezi ameliyatında hedef hastaya 10-20 yıl arasında ağrısız bir kalça eklemi sunmaktır.

Total kalça protezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Total kalça protezi ameliyatı ensık yapılan ve en başarılı sonuçlar alınan ortopedik ameliyatlardan biridir. Buna rağmen mevcut risklerden haberdar olma karşılaşılması halinde başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.

1-Anestezi ile ilgili olası riskler, bu konuda ameliyat öncesi mutlaka anestezi doktorunuzdan detaylı bilgilendirme alınız.

2-Bacak damarlarında pıhtı gelişmesi, bacakta şişme ve ağrı ile karekterizedir. Bunu önlemek için doktorunuz ameliyat sonrası bir süre kan sulandırıcı ilaç kullanmanızı isteyebilir.

3-Gelişen bu pıhtının vücudun diğer yerlerine örneğin akciğerlere giderek oradaki damarları tıkaması oldukça ciddi problemlere yok açabilir. Akciğer damarlarındaki tıkanmanın en önemli bulgusu nefes darlığı, göğüste toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ve ağrıdır. Acil yaklaşım ve tanı ile başarılı sonuçlar alınır.

4-Total kalça protezi ameliyat yerinde enfeksiyon. Bu durumda ameliyat yerinizde şişlik, ısı artışı ve kızarıklık görülür. Doktorunuz ilaç tedavisinin yanı sıra gerekli olgularda cerrahi tedavi önerebilir.

5-Total kalça protezinin metal sap yada yuva kısmında gevşeme. Herşey yolunda giderken başlayan ağrı şeklinde görülür, ağrı sıklıkla aktivite ile olur. Doktorununz ek testler ve gerekli durumda cerrahi önerebilir.

6- Kalça çıkığı. Bu riskten korunmak için mutlaka doktorunuzun önerdiği hareketleri yaparken önermediği posizyon ve hareketlerden kaçınmanız son derece önemlidir. Total kalça protezi ameliyatı sonrası olası bir çıkık durumunda sıklıkla genel anestezi ile protez tekrar yerine yerleştirilmektedir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

  Mustafa SOYLU    24 Aralık 12 | 20:16

  1993 yılının ikinci yarısında kasık kısmında bir agrı ile doktora gittim. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda fazla bir agrım olmadıgı için doktorlarım gidebildiğin kadar gitsin şeklinde tavsiyelerde bulundular. Aradan 18 yıl geçti, bu arada yaşım 60 0ldu. bacagımda 2 – 3 cm kısalmanın yanında agrılarım arttı. Hareket kabiliyetim azaldı. Doktorum amaliyat olma zamanının geldiğini, kararı benim vermem gerektiğini söylüyor. Ancak risklerini okuduğum zman cesaretim kırılıyor. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle