Tarih :

Ana Sayfa »  » tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi!

tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi!

Tarih: 27 Temmuz 2013 - Cumartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | 1 Yorum |

tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi!

Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının birinde veya birkaçında görülebilen tırnak enfeksiyonlarına verilen isimdir. Ayak tırnaklarındaki tırnak mantarları erken dönemde tırnak üzerinde beyaz veya sarımtırak ufak bir leke olarak belirir. Ardından bu leke zamanla genişleyerek ayak veya el tırnaklarını kaplamaya başlar. Tırnak mantarı ayak tırnağından daha derine doğru ilerledikçe tırnakta kalınlaşma, renk bozulmaları ve şeklinde bozulmalar, bombelenmeler açığa çıkarırlar. Tırnak mantarı hem görünüm açısından estetik bozukluğa hem de acıya neden olabilmektedir. Tırnak mantarının tedavisi gerçekten oldukça zorlu bir süreçtir. Ancak tırnak mantarı tedavi edilemez bir tırnak hastalığı değildir. Günümüzde Onikomikoz tedavisi kürleri olarak ta bilinen tırnak mantarı tedavi yöntemleri ile ilaçları bu rahatsızlığın tırnaklardan tamamen sökülüp atılmasına yardımcı olmaktadır.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarının değişik belirtileri vardır. Ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte ortak görülen bir takım tırnak mantarı belirtileri de mevcuttur. Bunlar tırnakta:

– Kalınlaşma
– Gevreme ve kırılganlık
– Şekil bozuklukları
– Tırnakta matlaşma ve canlılığın parlaklığın kaybı
– Tırnak altındaki ölü hücrelerden kaynaklı koyu renk
– Enfekte olmuş tırnaklar zamanla tırnak kökünden ayrılır ve bu durumda iltihabi bir akıntı ve kötü kokuya neden olabilir.

Tırnak mantarında doktora ne zaman gitmeli?
Tırnak mantarının ilk belirtileri olan sarı lekeler görülür görülmez bir cilt hekimine gitmek gerekir. Tırnak mantarı tedavi edilmediği sürece kendiliğiden asla iyileşmez.

Tırnak Mantarının Nedenleri

Tırnak mantarına neden olan canlılar dermatofitler adı verilen tırnakta yaşayan tek hücreli mantarlardır. Ama maya ve küfler de tırnakta mantar enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Tırnak mantarı nasıl bir canlıdır?
Tırnak mantarı mikroskobik organizmalar olup yaşamak için güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Mantarların bazılarının mayalanma gibi bir takım faydalı yönleri varken ayak mantarı gibi bazı mantar türleri ise enfeksiyona ve hastalıklara neden olabilmektedir. Ayak mantarları ayakta ısı ve nemden faydalanarak üremektedirler. Ayak tırnağı mantarları el tırnaklarında da görülmesine rağmen yoğun olarak ayaklarda yaşarlar. Kan dolaşımının zayıf olduğu kişilerde ayak bölgesinde de dolaşım zayıflayacağı için bu bölgede bağışıklık sistemi zayıflar ve tırnak mantarlarının görülme ihtimali daha da artar.

Tırnak Mantarı Kimlerde Görülür-Tırnak Mantarının Risk Faktörleri

Tırnak mantarı yaşlanma ile birlikte yaygın olarak görülmeye başlar. Bu yönüyle yaşlanma tırnak mantarının en önemli risk faktörü yaşlanmadır. Yaşlanmanın yanında değişik bir takım risk etkenleri de tırnak mantarının görülme ihtimalini yükseltmektedir:

– Kan dolaşımının zayıflaması
– Mantarlara uzun zaman boyunca temas etmek
– Tırnaklar yaşın ilerlemesiyle birlikte kalınlaşır ve daha zor uzarlar. Bu da tırnak mantarlarının görülme riskini artıran bir etken olarak göze çarpar.
– Erkeklerde tırnak mantarı kadınlara nazaran daha fazla görülür. Ayrıca aile büyüklerinde tırnak mantarı görülmüş ise bu da risk faktörü olarak dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Ayrıca aşırı terleme, nemli ortamlarda çalışma veya nemli çevrede yaşamak, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olmak, terlemeyi ve ayakların hava almasını önleyen naylon veya sentetik çoraplar giymek, yüzme havuzları gibi kamuya açık yerlerde yalın ayak gezmek, atlet ayağı hastalığından muzdarip olmak, tırnak kırılması veya çatlaması gibi durumlara maruz kalmak gibi etkenler tırnak mantarına yakalanma riskini artırır. Diğer yandan diyabetli, dolaşım sistemi rahatsızlıkları olan veya değişik bir takım hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde tırnak mantarı görülme riski artmaktadır.

Tırnak Mantarının Neden Olduğu Hastalıklar

Tırnak mantarı tırnaklarda ciddi bir takım hasarlara ve harabiyetlere neden olabilmektedir. Tırnak mantarları aynı zamanda tırnaklarda enfeksiyon kapma riskini de açığa çıkarmaktadır. Bilhassa diyabet,ilaç tedavisi veya diğer bir takım hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemini baskılamak zorunda kalan kişilerde tırnak mantarları ayaklarda kangrene kadar gidebilen ciddi sağlık risklerini de doğurabilir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarının tedavi süreci bir hayli zordur. Özellikle atlet ayağı adı verilen rahatsızlıkla birlikte görülen tırnak mantarı şikayetlerinin giderilebilmesi için öncelikle atlet ayağı hastalığının tedavi edilmiş olması ve ayak bakımının sağlanmış olması gerekmektedir

Oral tedavi sağlayan ilaçlar
Ayak mantarını tedavi etmek amacıyla doktorunuz sizlere oral yolla alınan mantar tedavisi ilaçları reçete edilebilir. Yapılan çalışmalarda ayak mantarı tedavisine terbinafin (Lamisil) ve itrakonazol (Sporanox) türü ilaçların oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Oral yolla alınan mantar ilaçları doktor tarafından genelde aşağıdaki şikayetlerin ortaya çıkmış olması gerekmektedir:
-Şeker hastaları
– Yumuşak doku yangısı (cellulitis) hastaları
– Ağrılı ve sızılı tırnak iltihabı yaşayanlar.
Bu ilaçlar zamanla tırnaktaki enfeksiyonlu kısmın yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Genelde 12 hafta süren bu süreçte tırnak mantarı enfeksiyonu tamamen iyileşmektedir. Mantar ilaçlarının karaciğer harabiyetinden cilt rahatsızlıklarına kadar geniş bir yelpazede bir takım yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle tırnak mantarı ilaçları doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Diğer Tırnak Mantarı Tedavi Yolları

Antifungal oje (Tırnak Cilası): Tırnaklarda orta şiddette mantar olan kişilerde tırnak mantarına karşı oje (antifungal oje) uygulaması da oldukça iyi sonuç vermektedir. Mantar enfekte olan Tırnaklara 24 saatte bir sürülen bu ilaçlar 7 günlük uygulamanın ardından alkol ile temizlenir.
Topik ilaçlar: Özellikle antifungal kremler, cilt tarafından oldukça seri bir biçimde emildikleri için tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Bu kremlerin büyük bir kısmı reçetesiz satılmakta olup tırnağın yüzeyinin temizlenmesi ve hafif yontulması ile tırnak mantarı kremleri daha da etkili olabilmektedir.
Tırnak ameliyatı: Bazı durumlarda tırnak mantarları oldukça acılı ve ağrılı olmaktadır. Bu durumda tırnaklar cerrahi operasyonlar ile alınmaktadır. Alınan tırnağın ardından çıkan yeni tırnak mantar enfeksiyonundan ari bir biçimde çıkmaktadır. Bu süreç bir yılı bulabilmektedir. Son dönemlerde lazerle tırnak mantarı aldırma yöntemi (fotodinamik terapi tekniği) de gittikçe yaygınlaşan bir alternatif cerrahi yöntem olarak dikkat çekmektedir.
Tırnak Mantarına Bitkisel Çözümler

Elma Sirkesi: Elma sirkesinin mantar öldürücü etkisi bilinmektedir. Bu nedenle mantarlı el ve ayaklara yapılan elma sirkesi banyosunun tırnak mantarını durdurucu etkisi ortaya çıkmaktadır.

Isırganotu Kürü: Az miktarda su içerisine kuturulmuş ısırgan otunu atın ve 5 dakika kadar haşladıktan sonra lapasını hazırlayın. Elde ettiğiniz lapayı ılıtın ve tırnak mantarı olan bölgenin üzerine sürerek 10 dakika kadar bekleyin.

Çay ağacı yağı: Yeteri kadar suya 40 damla çay ağacı yağı ekleyin.Ayaklarınızı bu suda 10 dakika bekletin.Ayak banyosundan sonra ayaklarınızı havluyla kurulayın ve saç kurutme makinesiyle ayaklarınınızda hiç nem kalmayıncaya kadar kurutun.Tırnaklar kesilmiş olmalı.Tırnakların altında dahi hiç nem kalmamalı.Azıcık bir nem bile mantarın yaşamını sürdürmesine yeter.ayaklarınızı iyice kuruttuktan sonra mantarlı bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı sürün

Zeytin Yaprağı Kürü: Zeytin yaprağı ekstresi kullanın.Zeytin ağaçı bakteri,mantar ve parazitlere karşı korunmak için kendi antibiyotiğini üretir.Zeytin yaprağı ekstresi mükemmel bir antiviral ajandır.Ayrıca zeytin yaprağı ekstresi uçuk,grip,bakteri,sıtma,mantar,iltihap,yüksek kan basıncı,diyabet,kronik halsizlik ve soğuk algınlığı için de kullanılabilir

Sarımsak Kürü: Sarımsak dilimleri ya da suyu kullanın.Mantarlı bölgeye sarımsağı dilimleyerek koyun ya da sarımsak suyunu sürün.Üzerine çoraplarnızı giyin ve gün boyu orda durmalarını sağlayın.Bu yöntem mantar ilaçlarından daha etkilidir

Benzer konuları okudunuz mu ?

  dürdane sarıkamış    28 Kasım 14 | 08:42

  ayak tırnak mantarına zeytin yaprağı nasıl uygulanır

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle