Tarih :

Ana Sayfa »  » Sinüzitin zararları ve tedavisi

Sinüzitin zararları ve tedavisi

Tarih: 31 Ekim 2013 - Perşembe | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Sinüzitin zararları ve tedavisi

Yüzümüzde bulunan sinüs boşluklarına dolan iltihaplar nedeni ile oluşan hastalıklara sinüzit denilmektedir. Göz ve beyine olan yakınlığı nedeniyle sinüzit tedavi edilmezse, körlük, menenjit, beyin tümörlerine kadar varan ciddi sağlık sorunları oluşuyor. İşte, sinüzitin zararları ve tedavisi ;

Yaşanan basit soğuk algınlıkları sinüzite dönebilmektedir. Bu nedenle soğuk algınlığına karşı önlemler alınmalıdır. Alerji rahatsızlıkları olan insanlarda sinüzite karşı dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında sigara ve alkol kullananlar ve burunda kemik eğriliği gibi anatomik bozuklukları olanlar sinüzite dikkat etmesi gerekenlerdir.

Bakteri nedenli iltihaplar ile oluşan sinüzit tedavisinde antibiyotikler önemli ilaçlardır. Genelde 2 haftalık antibiyotik tedavisi ile hastalık tedavi edilebilmektedir. Kronik sinüzitte, mutlaka altta yatan bir hastalık vardır. Bu hastalığın teşhisi ve tanısı konulmalıdır.

Hastalığın kronikleştiği ve ilaç tedavisine yanıt vermediği durumlarda, cerrahi uygulamalar yapılmaktadır. Enfeksiyon, göze, beyne ve kemiklere yayılmışsa cerrahi tedavi yapılmak zorundadır. Endoskopik sinüs cerrahisi denilen bir yöntem uygulanmaktadır. Bu operasyonlar ile %90-95 civarında tedavi sonuç sağlamaktadır.

Sinüzitten korunmak için ; Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin. Islak saçla dışarıya çıkmayın ve banyo sonrası saçlarınızı kurutun. Klima kullanırken dikkatli olun, nemi düşük kuru havalı bölgelerde yaşamaya çalışın.

Bildiğimizin aksine baş ağrıları, geniz akıntısı sinüzit belirtisi değildir. Her hangi bir ameliyat sonra sinüzit gelişmez. Sinüzit bir enfeksiyon değildir.

DOĞAL TEDAVİ ÖNERİLERİMİZ
1-PROPOLİS
Üst solunum yollari enfeksiyonuna sebep olan zararli mikro organizmalari öldürerek veya baskilayarak üst solunum yollari enfeksiyonlarini iyilestirir ve önlemeye yardimci olur.

Galangin içerigi dolayisiyla virüsleri baskilayarak soguk alginligini iyilestirir.

Propolisin oral olarak alinmasi veya gargarasi galangin in antibiyotik özelligi dolayisi ile bogazdaki farenjitleri iyilestirmeye yardim eder.

Propolis, sinüziti iyilestirir.

Propolis, galangin in antibiyotik özelligi dolayisi ile tonsillit leri iyilestirir ve önlemeye yardim eder.
2-KIRMIZI REİSHİ MANTARI

Çevresel faktörler, hava kirliliği, sigara kullanımı, stres ve virüs gibi çok çeşitli sebepler bronşit, astım, nefes darlığı,sinuzit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına neden oluyor. Astım, polen toz gibi alerjenler tarafından tetiklenen, solunum yolu daralmasına neden olan bir çeşit alerjik reaksiyondur. Oksijenin akciğere gittiği ve karbondioksitin dışarı verildiği hava borusunu tıkar. Bronşit, çeşitli sebeplere bağlı olarak, bronşların iltihaplanması durumudur.Yani bronşlarda oluşan epitel dokularının tahrip olmasıdır. Akut ve kronik olmak üzere iki türlü görülür.

-Genel alerji şikâyetlerinin giderilmesinde,
-Epitel doku tahribatının giderilmesinde,
-Astım ve bronşit tedavisinde,
-Bağışıklık düzenleyici hücreleri aktive ederek, karmaşık bağışıklık sistemini düzenlenmesine,
-Akciğer enerjisinin arttırılmasına yardımcı olur.
-Sinuzit gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
3-EKİNEZYA
Sinüzit Belirtileri ve Ekinezya Mucizesi

Akut sinüzitin belirtileri; ateş, kırgınlık, baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Bunun yanı sıra zaman zaman kanlı ama genellikle iltihabi akıntı, geniz akıntısı, çabuk yorulma, çocuklarda öksürük ve bazı durumlarda burun kanaması, akut sinüzitin belirtileridir.

Kronik sinüzitte baş ağrısı ilk zamanda görülmez. Daha çok yorgunluk, geniz akıntısı, iltihaplı akıntı, ağız kokusu, burundan kanlı akıntı, gün içi yorgunluk asıl belirtilerdir.

Ekinezya (Echinacea): Amerika düzlüklerine özgü bir bitki olan ekinezya, Kızılderililerin en gözde enfeksiyon ilacıdır. Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, ekinezyanın bağışıklık sistemini uyararak, her türlü akut bakteriyel, fungal, ve viral enfeksiyonun hızla iyileşmesini sağladığı kanıtlanmıştır.

Çiçeği ve yaprakları kullanılsa da en etkili ve faydalı ekinezya çayı bitkinin kökünden yapılır. Hazırlanan çayın tadı biraz acı olabilir. Tat vermek için bal, limon suyu veya 1-2 ince dilim zencefil katabilirsiniz. Ya da çayı kökten değil yapraklarından hazırlayabilirsiniz.

Tavsiye edilen dozaj günde 1-2 çay kaşığı kurutulmuş kökle hazırlanan çayın üç defa öğünler arasında alınmasıdır. 7-10 gün içtikten sonra 2 hafta ara verilmelidir. 1 kap suya 1-2 çay kaşığı kuru kökü koyup ağzı kapalı bir şekilde 5-10 dakika demleyin sıcak için.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle