Tarih :

Ana Sayfa »  » SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN ÖNERİLER

SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN ÖNERİLER

Tarih: 30 Kasım 2013 - Cumartesi | Kategori: Kadınlar, Manşet | 1 Yorum |

SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN ÖNERİLER

SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN ÖNERİLER

Hamileliklerin büyük bir kısmı habersizce ve önceden plan ve program yapılmadan gerçekleşir. Bu nedenle hamile kaldıktan sonra doktora gidilir. Bu nedenledir ki hamile kalmazdan önce mutlaka doktora gidilip hamilelik için bir engel veya risk faktörleri var mıdır bunlara bakılmalı ve sağlık taramasından geçilmelidir. Öncelikle hemogram , idrar vs. testler yaptırılmalı ve gebelik süresince düzenli olarak bu testlere devam edilmelidir.

Şeker hastalığı

Akciğer hastalıkları

Kalp damar hastalıkları

Hipertansiyon

Akciğer hastalıkları

Gebeliği etkileyen faktörler nelerdir ,  Hamileliği  etkileyen direk faktörler olduğundan mutlaka sağlık taramasından geçilmelidir.

Ayrıca ultrasonografi ile jinekolojik muayene yapılarak rahim ve yumurtalıkların durumuna bakılmalıdır. Rahim ağzından smear alınarak test yapılmalıdır. Ailelerde kalıtsal hastalık öyküsü var ise bunlar hekime söylenmelidir. Kullanılan ilaçlar varsa ve bu ilaçlara gebelikte de devam edilecekse ilaçların gebeliği nasıl etkileyeceği konusunda bilgi alınmalıdır.Son zamanlarda bir çok çok televizyon kanalı örneğin show tv izle  sağlık programı  yapılmakta ve halkımızı bilinçlendiren uzman kadrolar ; Aile hekimleri , jinekologlar  ve uzman doktorlar yardımı ile  insanlara bilgi akışı sağlanmaktadır.

Tüm bu süreç gözden geçirildikten sonra Hamileliğin riske atılmaması için  beslenmenize de dikkat etmeli; stresten, hazır gıdalardan, un,tuz, şeker gibi tehlikeli beyazlardan uzak durulmaya çalışılmalı, sigara ve alkol alınmamalı, hormon içermeyen sebze ve meyveleri mevsiminde tüketerek hamilelik sürecinin hem kendiniz hem de doğacak bebeğiniz için ne kadar kolay ve zevkli geçtiğini bebeğinizi kucağınıza aldığınızda göreceksiniz.

Hamilelikte beslenme önerileri

Hem hamilelik süresince hem de hamilelik sonrası bebeğin ve kendisinin sağlıklı olabilmesi için anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Bebeğin beyin içi gelişimiyle ilgili bazı hastalık ve sakatlıkları önlediğinden, hamilelere rutin olarak folik asit vitamini kullanmaları öneriliyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Kadın ve Doğum Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Başaran, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün, hamilelere folik asit (B grubundan bir vitamin) ve demir vitamini gibi iki önemli ek elementi mutlaka kullanmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Günümüzde folik asit vitamininin sadece gebelik süresince değil, gebelikten önceki 3 aylık dönemde de alınmasının önerildiğini anlatan Başaran, şunları kaydetti:

“Bebeğin beyin içi gelişimiyle ilgili bazı hastalık ve sakatlıkları önlediğinden, hamilelere rutin olarak folik asit vitamini kullanmalarını öneriyoruz. Çünkü gebelik beraberinde bebeğin gelişimiyle bazı vitamin ve minerallerin daha çok alınmasını gerektiren durum. Geçen mayıs ayında ABD’de öneriler güncellendi. Günümüzde artık gebe kalma potansiyeli olan yaş grubu tüm kadınların folik asit vitamini almaları isteniyor. Folik asit son derece önemli vitamindir.”

Benzer konuları okudunuz mu ?

  Arzu Aliyeva    05 Aralık 13 | 06:20

  salam aleykum. men sizi bakidan narahat etdim. yardimci olsaniz beni cok sevindirirsiniz. men tup bebek yaptirmak istiyorum. tup bebekle gebeliyin alinmasi ihtimalini yukseltmek icin ne yapa bilirim? ameliyyatdan sonra hansi gidalari almam gerekir? evvelceden tesekkurler. Allah hepinizden razi olsun

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle