Tarih :

Ana Sayfa »  » saç uzamasını hızlandıran yöntemler!

saç uzamasını hızlandıran yöntemler!

Tarih: 23 Temmuz 2013 - Salı | Kategori: Kadınlar, Manşet | Yorum Yok |

saç uzamasını hızlandıran yöntemler!

Uzun ve canlı görünümlü saçlar gençlik, sağlık ve güzelliğin işaretidir. Günümüzde pek çok ünlü, uzun ve hacimli saçlara sahip olabilmek için çok ciddi miktarlarda paralar harcıyorlar. Uzun saçlara sahip olmak isteyen pek çoğumuzun saç uzaması için uzun bir süre beklemeye ve yavaş uzayan saçlara asla tahammülü yoktur. Ancak saç uzatmak için illa ki saç bakım merkezlerinde pahalı ve karmaşık bir takım kürlere para ödemek gerekmiyor. Birazcık sabır ve ciddiyet ile aşağıdaki doğal saç uzaması ipuçlarını uygularsanız sizlerin de saçlarınızın hızlı uzaması mümkündür.

Saçlar nasıl uzar?

saçı hızlı uzatan besinler
saçı hızlı uzatan besinler
Saç uzaması aslında saçı üreten saç hücrelerinin tam kapasiteyle çalışması ile mümkündür. Bu hücreleri bir fabrikaya benzetirsek deri altındaki folleküllerde bulunan bu üretim hücrelerinin gerekli hammadde ve enerjiye kavuşturulması gerekmektedir. Bu da iyi beslenmekle ve saç derisine yapılacak egzersizlerle mümkündür. Saça yapılacak egzersizler saç derisinin kan dolaşımını hızlandırır ve saç hücrelerine daha fazla oksijen gitmesine katkı sağlar.

Saçları daha hızlı uzatmak için ne yapmalı?

1) Proteince zengin yiyecekler tüketin: Her gün dengeli ve yeteri miktarda protein tüketin. Unutmayın ki saçların uzaması ve canlılığını koruması için en gerekli besin grubu protein bakımından zengin yiyeceklerdir. Saçların yapısında bulunan keratin isimli madde aminoasitlerden müteşekkil eden bir protein türüdür. Vücudun keratin üretiminin yeteri miktarda ve kaliteli bir biçimde devam edebilmesi için günlük besin tüketimimizde yeteri kadar protein bulunmalıdır. Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacak sağlıklı protein kaynakları ise yağsız et, balık, yumurta, fındık, fasulye ve soya ürünlerinde bolca yer almaktadır. Şayet günlük beslenme programınızda yeterli protein mevcut ise saç uzaması hızlanacak ve saçların dökülmesi gibi şikayetler en aza inecektir.

2) Demir ve Çinko takviyesi alınız: Çinko ve demir gibi minerallerin saç uzamasını hızlandıran bir etkisi olduğu günümüzde bilimsel olarak ispatlanmıştır. Çinko eksikliği ile demir eksikliğinin saç dökülmelerine ve hatta kellik, anemi gibi sorunlara yol açtığı da bilinmektedir. Kandaki demir, saç hücrelerinin büyümesi ve onarılmasında gerekli olan oksijeni hücrelere taşımaktadır. Bu bakımdan büyük oranda proteinden oluşan saçlarımızın daha hızlı uzaması için gereksinim duyulan oksijeni bol miktarda temin edebilmek için demir minerali bakımından zengin yiyecekler ile beslenmek gerekmektedir. Demir bakımından zengin yiyecekler arasında yağsız et, tavuk ve yumurta gibi hayvansal kaynaklar gelmektedir. Et ürünlerinin en önemli avantajı, içerisindeki demirin vücut tarafından kolayca emilmesidir. Ayrıca fasulye, mercimek, soya fasulyesi gibi bitkisel gıdalar da demir bakımından zengin yiyeceklerdendir. Bu yiyecekler ile beslenmek saçın daha çabuk uzaması için katkı sağlayabilir.

Çinko ise yıpranan saçları tamir edici ve saç kökünde saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olan saç folekülleri adı verilen yağ hücrelerini onarıcı etki yapmaktadır . Dikkat ederseniz yağlı saçlara sahip kişilerin saçları daha hızlı bir biçimde uzamaktadır. Çinko bakımından zengin yiyecekler ise Fıstık ezmesi, yağsız et, istiridye ve yengeç, tavuk, kabak çekirdeği, tam tahıllar, kepekli ekmek, buğday kepeği ya da nohut gibi besinler olarak sayılabilir. Bazı kişilerde demir eksikliği ile çinko eksikliği böyle gıdalarla tedavi edilemeyecek düzeyde olabilir. Bu durumda ise doktor muayenesinden geçerek demir ve çinko takviyeleri ilaçları almak gerekebilir.

3) Yağdan imtina etmeyin: Saç uzamasında yağın önemi ve etkisi büyüktür. Yağın yeteri miktarda salgılanamadığı saç foleküllerinde saç uzaması çok yavaş olur. Yağların saç uzaması bakımından 2 ana rolü vardır. Bunlardan birincisi:

Yağ sadece saçlar için değil, vücut için gerekli olan ve yağda eriyen vitaminler olarak bilinen A,D,E,K grubu vitaminleri içerisinde barındırır. Vücudumuz bu vitaminlere tüketilen yağlar yoluyla kavuşur. Saçları daha çabuk uzatmak için bu vitaminlere kesin olarak ihtiyaç duyulmaktadır.
Sağlıklı bir seviyede tüketilen yağlı besinler, ve özellikle balık yağı, keten yağı gibi sağlıklı yağlar, içerisinde barındırdığı Omega 3 doymamış yağ asitleri sayesinde vücudun daha hızlı saç üretmesine katkıda bulunur. Bu da hızlı saç uzaması anlamına gelmektedir.
4) C vitamini ihtiyacınızı karşılayın:

C vitamini eksikliği kuru, kırılgan ve zayıf saçlara neden olmaktadır. Bu da saçın sağlıklı uzama sürecini sekteye uğratan bir durumdur. Bunun nedeni ise C vitaminin bilinmeyen bir özelliğidir. C vitamini saç hücrelerinin üretiminde hayati bir önemi haiz olan kolajen ve lif dokunun üretiminde vücudumuz tarafından kullanılan temel yapıtaşlarından bir tanesidir. C vitamininin aynı zamanda demirin emilimini kolaylaştırıcı bir rolü de vardır. Bu bakımdan C vitamini bakımından zengin yiyecekler ile birlikte demir bakımından zengin gıdaları tüketmek gerekmektedir. C vitaminince zengin yiyecekler arasında turunçgiller, ananas, çilek, guava, brokoli, lahana ve biber sayılabilir.

4) B vitamini ihtiyacınızı karşılayın:

B vitamininin yeterince tüketilmemesi durumunda saç incelmesi ve saç kırılması, saç dökülmeleri gibi şikayetlerin arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu manada özellikle saçlarım daha hızlı uzasın diyorsanız riboflavin ave biotin gibi b vitamini kaynaklarını bolca tüketmeniz tavsiye edilir. B vitamini bakımından zengin meyveler, sebzeler ve yiyecekler ise deniz ürünleri, ıspanak, yulaf ezmesi ve diğer tam tahıllar, soya ürünleri, yağsız süt, yağsız et, muz, mercimek, patates (kabuklu), bezelye, pancar, brokoli, ve enginar olarak sayılabilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle