Tarih :

Ana Sayfa »  » Rokanın Faydaları

Rokanın Faydaları

Tarih: 23 Şubat 2013 - Cumartesi | Kategori: Şifalı Bitkiler | Yorum Yok |

Rokanın Faydaları

Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

Rokanın Faydaları: Roka iştah açıcıdır. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Karaciğere faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Uyarıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Öksürüğü keser. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Roka Nasıl Kullanılır? Rokanın yaprakları, kökü ve tohumları kullanılır. Kökünden ve tohumlarından baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Yapraklarının ise salatası yapılır.
1. Salatalarınız İçin Vazgeçilmez

Bütün salata yeşillikleri sağlıklıdır değil mi? Çoğu düşük kalorilidir ama hepsi yeteri kadar besleyici değildir. Ancak roka vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Göbek, marul ile rokayı karşılaştırırsak; roka 8 kat fazla kalsiyum, 5 kat fazla A, C ve K vitamini ve 4 katı da demir içerir. Seçim basit. Salatada tercihiniz roka olsun.

2. Brokolinin Kardeşi midir?

Diğer salata yeşilliklerine benzese de turpgillerden brokoli, lahana ve karnabahar ailesine dahildir. Turpgiller ise özellikle kanserle savaşmada etkindirler.

3. Karotenoid İçerik
Her ne kadar tatlı patates ve mangırotu kadar değilse de roka da hatırı sayılır karotenoid içerir. Lutein, zeaxantin ve beta karoten içeriğiyle kanser ve makular dejenerasyondan koruyan antioksidan özelliği vardır.

4. Kalsiyumu Engellemez

Ispanak, kara lahana gibi bir çok yeşillikte bulunan oksalat, kalsiyum emilimini azaltır. Ancak roka oksalat yönünden düşük olduğu için, bu yönde bir beslenme tercih edenler için uygundur.

5.Servis Şekilleri

En sağlıklı tüketme şeklinin sadece çiğ olarak yemek olduğunu düşünebilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Hatta kanserden korunma özelliği için bu metod tavsiye edilir. Ancak pişmiş halinin de avantajları vardır. Daha fazla karoten içeriğini pişmiş halinden alırsınız.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle