Tarih :

Ana Sayfa »  » reflü ve bitkisel tedavisi

reflü ve bitkisel tedavisi

Tarih: 12 Aralık 2012 - Çarşamba | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | Yorum Yok |

reflü ve bitkisel tedavisi

REFLÜ NEDİR?
Mide asidinin, anormal bir şekilde yukarı doğru çıkarak yemek borusuna ve boğaza gelmesidir. Normalde mide ile yemek borusu arasında bulunan kaslar asit salgısının yukarı kaçmasına izin vermez. Eğer bu asit kaçağı yemek borusuna kadar geliyorsa gastroösefagial reflü (GÖR), boğaza kadar geliyorsa laringofaringeal reflü (LFR) adı verilir. Reflü çok sık görülen bir durumdur.

Reflü Neden Olur :
-Mide ile yemek borusu arasındaki, kasların yaptığı kapağın gevşemesi
-Mide fıtığı
-Şişmanlık
-Mideden fazla asit salgılanması
-Mideden yiyeceklerin barsaklara geçişinin yavaşlaması
-Sigara ve alkol kullanımı
-Fazla yağlı yiyeceklerin yenmesi
-Mideye bir seferde aşırı besin gönderilmesi
-Sırt üstü yatmak

Ne Gibi Şikayetler Yapar:
Reflü olan hastalarda bazen hiç bir şikayet olmaz. Ancak reflünün şiddetine göre hastayı çok fazla rahatsız edebilir.
Eğer sadece yemek borusuna kaçış varsa, göğüste yanma, sindirim bozukluğu, hıçkırık ve bazen yalancı kalp ağrısı gibi şikayetler yapar.
Eğer asit salgısı boğaza kadar yükseliyorsa boğazda gıcık hissi, yabancı cisim hissi, kronik öksürük, ses kısıklığı gibi şikayetler yapar. Gıcık hissinden dolayı hastalarda sürekli boğazı temizleme refleksi oluşabilir. Boğazla ilgili şikayetler olduğu zaman mutlaka yemek borusu ve mide ile şikayetlerinde beraber olması şart değildir. Reflü sadece KBB ile ilgili şikayetlerle kendini gösterebilir. Çünkü yutak ve gırtlak asit salgısına yemek borusundan daha hassastır.

Reflü Nasıl tedavi edilir?
Reflü tedavisinde 3 seçenek vardır: Hastanın dikkat etmesi gerekenler, ilaç tedavisi ve ameliyat.
Reflü hastalığı olan hastaların dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

-Sırt üstü yatmamak veya baş normalden daha yukarıda olacak şekilde yatmak
-Mideyi çok dolduracak kadar yememek
-Yatmadan önceki 3 saat içerisinda çay, kahve,alkol, kolalı içecekler ve çikolata gibi besinleri almamak
-Sigarayı bırakmak
-Yemek yiyip hemen yatmamak
-Fazla kiloları vermek
-Mide asidini arttıran ilaçları almamak (aspirin ve bazı ağrı kesici ilaçlar)
-Dar pantolon veya etek giymemek
-Boğazda gıcık hissedildiğinde sürekli temizlemeye çalışmamak, su içerek veya yutkunarak gidermeye çalışmak
Reflü hastalığında asit salgısını azaltan veya asitin zarar vermesini önleyecek ilaçlar kullanılır. En çok kullanılan ilaçlar asit pompası inhibitörü adı verilen ilaçlardır. Bu ilaçlar en az 6 hafta hatta bazen aylarca kullanılırlar.
Reflü için bazen ameliyatlar da yapılır. Bu en çok mide fıtığı için uygulanır. Bazende ilaçlarla sonuç alınamadığı zaman mide ile yemek borusu arasındaki kası kuvvetlendirmek için ameliyat uygulanır.

reflünün Bitkisel TEDAVİSİ;

ALMAN PAPATYASI
Öksürük ve bronşit. Deri hastalıkları. Ayrıca ağız-boğaz ve mide-barsak mukozası tahrişlerinde iyileştirici etkisi bulUNUR

NANE
Reflü, dispeptik şikayetler, karaciğer ve safra rahatsızlıkları.
Çay: (3–6 g) drog 150 mL suda 10 dak. Kaynatılır. Günde 3-4 kez içilir.

OĞULOTU
Anksiyete, uykusuzluk. Dispeptik ve reflü şikayetleri.
1,5-4,5 g drog 150 ml sıcak suda 10 dak bekletilir. Günde 1 kez içilir.

MEYAN KÖKÜ
½ çay kaşığı (1.5 gr) drog üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülüp kısa bir süre veya drog üzerine soğuk su konulup ağır ağır 10-15 dakika kaynatılır, 15 dakika sonra süzülür. Yemeklerden sonra 1 bardak olmak üzere, günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay içilir.
Meyan balı; koyu renkli toz, çubuk ya da dörtgen şeklindeki parçalar halindedir. Suda eritilerek kullanılır.

YAN ETKİSİ;
Glisirizin ve glisiretik asit mineralokortikoit aktiviteye sahip olması nedeniyle yüksek dozlarda (günde 50 gr drog’tan fazla) uzun süre alınması halinde vücuttaki K iyonlarının atılımının artmasına neden olur, Na-K dengesi bozulur. Buna bağlı olarak Na iyonu konsantrasyonu ve su miktarı artar, diürez azalır. Bu ise tansiyon yükselmesi ve ödeme neden olur.
Hipokalemi sonucu kas kasılmasında anormallikler, hipernatremi, ödem (yüz ve ayaklarda), başağrısı, hipertansiyon ve kardiak bozukluklar görülür.
Meyan preparatlarının 4-6 haftadan fazla alınmaması gerekir. Bu esnada potasyumca zengin diyetle (muz, kuru kayısı gibi) beslenmeye dikkat edilmelidir.
Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, potasyum yetersizliği ve hamilelikte kullanılmaz. Kortikoid kullananlara verilmez.

REZENE
1 çay kaşığı (1.5 gr) drog (taze ezilmiş olmalı) üzerine 1 çay fincanı kaynar su konur, 5 dakika bekletilir, süzülür. Günde birçok defa 1-2 çay fincanı.
(7.5 gr drog/gün).
Rezene yağı: 2–5 damla yemeklerden sonra. (Günlük doz: 0.1–0.6 mL).

YAN ETKİLERİ, GEÇİMSİZLİKLERİ, KONTRENDİKASYONLARI:
Çok nadiren alerjik reaksiyonlar. Rezene yağı 2 haftadan uzun süre ile kullanılmamalıdır.

KETEN
Laksatif etkilidir. Kolesterol düşürücü etki gösterir. Gastrit, dispeptik şikayetler ve reflüde etkindir. Akciğer hastalıklarında kullanılır. Çıban gibi deri hastalıklarında kullanılır.
1 çorba kaşığı kaynar suda bekletilip içilebilir.
1-2 çay kaşığı tohum direkt yenilebilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle