Tarih :

Ana Sayfa »  » peptik ülser ve tedavi yöntemi

peptik ülser ve tedavi yöntemi

Tarih: 11 Aralık 2012 - Salı | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | Yorum Yok |

peptik ülser ve tedavi yöntemi

peptik ülser nedir?
Mide, onikiparmak barsağı (duodenum) veya yutak borusunun alt kısmında gelişen ülser (doku bütünlüğünün bozulması, yara)

Peptik ülser sıklıkla karnın üst kısmında olan ve sırta doğru yayılabilen bir ağrı oluşturur. Ağrı yanma tarzında veya batıcı karakterde olabilir, bazen yemeklerden sonra veya kusma sonrasında hafifleyebilir.
Peptik ülserler kanamaya yol açabilirler. Peptik ülser kanama delinmesine de yol açabilir.

Peptik ülser nasıl oluşmaktadır?
Mideden salgılanan asidin, mide ve oniki parmak barsağında (duodenum) oluşturduğu hasar ile peptik ülserler oluşmaktadır. Genellikle duodenumun mide ile birleştiği kısımda oluşur.
Oluşan bu duodenum ülserleri ile sadece midede yaşayan ve Helicobacter pylori olarak adlandırılan bakteri arasında bir bağlantı vardır. Muhtemelen bu bakteri ülser oluşturmamakta fakat ülser oluşumuna yardımcı olmaktadır. Eğer bu bakteri yok edilmez ise peptik ülser sonuçta gene nüks etmektedir.
Peptik ülser oluşumundaki diğer önemli etkenler, özellikle bazı romatizmal hastalıklarda veya genel amaçlı ağrı kesici olarak kullanılan aspirin ve bazı ilaçlardır. Bu tip ilaçlara bağlı ülserler genellikle midede oluşur. Bu ülserler ağrı oluşturmayabilir ve kendilerini kanama şikayetleri ile gösterebilirler.
Stres, alkol, sigara, beslenme alışkanlıkları ve genetik peptik ülser oluşumuna etki eden diğer faktörlerdir.

TEDAVİSİ;
*YABAN MERSİNİ
Yabanmersini etken maddeleri: antosiyanidinler (renk pigmentleri)
alkalodiler (myrtine ve epimyrtine)
glikozidler (quercitrin,isoquercitrin, hyperoside)

Ülser iyileşmesini hızlandırır.

*AYNI SEFA
Calendula officinalis çiçeklerinin merhemi ya da çayı lokal uygulanır.
Mikrop öldürücü, temizleyici, dolaşım uyarıcı etkilere sahiptir. Yaraların kapanmasını çabuklaştırır, damar genişletici.

Çayı: Yarım tatlı kaşığı bitki bir bardak kaynamış suda 10 dak bekletilir.

Tentürü: 2 avuç bitki (sap, yaprak, çiçek) 1 lt konyak içinde 2 hafta bekletilir.

Merhemi: İki avuç dolusu ince kıyılmış bitki 500 g kızdırılmış iç yağı ve margarinle karıştırılır.

Duodenal ülserlerde yarar sağlar

*KARAKAFES OTU
Symphytum officinalis (Karakafes otu) Kullanım biçimleri

Kök çayı hazırlamak: iki çay kaşığı dolusu ince kıyılmış kök, bir fincan soğuk suda gece boyunca bekletilir, sabahleyin hafifçe ısıtılarak süzülür ve içilir.

Çay harmanı (mide ülserinde): bir çay kaşığı dolusu bitki harmanı, bir fincan dolusu kaynak su ile haşlanır ve demlenmesi için 3 dakika beklenir. gün boyunca 3 veya 4 fincan sıcak çay içilir.

Lapa kompresleri: iyi kurutulmuş kökler, kahve değirmeninde öğütülür. bir çay fincanındaki, 1-2 damla zeytinyağı karıştırılmış çok sıcak su ile lapa haline gelene kadar hızla karıştırılır, bir tülbendin üstüne dökülüp hasta bölgenin üstüne sıcak sıcak yatırılır ve bağlanır.

Taze yaprak kompresleri: taze yapraklar yıkanır, bir tahta tablanın üstünde kalın bir oklava ile ezilir ve gereken yere yatırılarak bağlanır.
Gastrit, onikiparmakbağırsağı ülserleri, ülserli kolit ve mide çeperinin zayıflaması nedeniyle oluşan fıtıklarda etkilidir.
Damar ve doku büzücü etkileri nedeniyle iç ve dış kanamalarda iyileştiricidir.

*KIRMIZI KARAAĞAÇ
Ulmus rubra (Kırmızı karaağaç) Peptik ülserde kanamayı azaltır. Yara iyileşmesini hızlandırır ve inflamasyonu önler.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Etiketler : ,
Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle