Tarih :

Ana Sayfa »  » panik atak,belirtileri ve tedavisi

panik atak,belirtileri ve tedavisi

Tarih: 28 Aralık 2012 - Cuma | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | 1 Yorum |

panik atak,belirtileri ve tedavisi

Anksiyete belirtileri ataklar halinde gelir. Ataklar genelde 15-30 dakika kadar sürer. Atakların sıklığı ve şiddeti tanı açısından önemlidir. Panik atağın ne zaman geleceği bilinmez ve bu da kişilerin kaygısını artıran sosyal uyumunu bozan en önemli etmenlerden biridir.

Genelde gençlik döneminde ortaya çıkar. Gerçek nedeni bilinememektedir, ancak sıklıkla stres yaratan önemli yaşam olayları ile ilişkisi vardır (okulu bitirmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak, yeni bir işe başlamak, yakınını kaybetmek, ağır hastalık geçirmek gibi).

Panik atağı sırasında aşağıdaki belirtilerden en az dördü bir arada bulunmalıdır:

Çarpıntı
Terleme
Nefes darlığı, boğuluyormuş gibi hissetme
Titreme
Baş dönmesi
Bulantı
Yaşadıklarının gerçek olmadığı hissi
Ateş basması veya üşüme hissi
Bedeni uyuşuyormuş gibi hissetme
Göğüs ağrısı
Ölüm korkusu
Aklını yitirme veya çıldırma korkusu
Atakların sıklığı kişiye göre değişir, ayda bir iki tane olabileceği gibi bazılarında hemen her gün görülebilir. Panik ataklarının ortaya çıkışı belli bir nedene bağlı olabilir veya nedensiz olarak kendiliğinden ortaya çıkabilir. Sadece baş dönmesi ve çarpıntı belirtileri ortaya çıkıyorsa sınırlı belirtileri olan ataktan bahsedilir.

Panik atakları genelde tehlikeli değildir, ancak kişi kontrolünü yitirdiği duygusuna kapıldığı için tedirgindir. Panik atağı geçirmiş kişilerin en büyük korkusu aynı şeyi tekrar yaşamaktır. Bu nedenle panik yaratan durumdan uzak durmaya çalışırlar sonuçta fobiler ortaya çıkabilir. Bunların içinde en önemlisi agorafobidir (açık alan korkusu). Kişiler dışarıya çıktığında panik yaşayacağı korkusu ile evde kalmayı tercih eder ve bir süre sonra hiç sokağa çıkamaz olabilir.
TEDAVİSİ
**SARI KANTARON TENTÜRÜ*** (Hypericum perforatum)

ENDİKASYONLARI:
Telaşlılık hali, anksiyete (sinirlilik hali) ,depresyon ,nevroz halleride kullanılır. Yaygın olarak depresyon ve uyku bozukluklarında kullanılır. Tedavinin tam etkili olabilmesi için birkaç hafta sürmesi gerekir. Duygusal çöküntü durumlarında emosyonel (duygusal) tedavi için kullanılmaktadır.

YAN ETKİLER :
Nadiren açık tenli kişilerde ışığa karşı hassasiyet oluşturabilir.
Çok az sıklıkta mide-bağırsak şikayetlerine, deri allerjilerine, sersemlik, yorgunluğa ve halsizliğe yol açabilir.

ETKİ MEKANİZMASI :
Hiperisinden dolayı antidepresan, biflavonoitler ve hiperforinden dolayı ise sedatif etkilidir. Herbal trankilizan olan bu bitki limbik sistem üzerinde etkilidir.
KONTRENDİKASYONLARI :
12 yaşının altında kullanılmaması gerekir.
Gebelikte ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

ETKİLEŞİMLER ;
Depresyon-anksiyete  veya diğer emosyonel ya da psikiyatrik problemlerle ilgili ilaçlar; doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar ve diğer kadınlık hormonlar; antikonvülzanlar (karbamazepin, fenobarbital,fenitoin); siklosporin, kafein, teofilin, digoksin, antikoagulanlar, demir preparatları, narkotikler, barbitüratlar ile etkileşimleri vardır.

DOZ :
Günde 3 kere 2-4 mL (40-80 damla) (Not: Bir çay kaşığı 5 ml dir)
Tercihen sabah ve akşamları, yemekle birlikte veya yemekten sonra az miktar su içerisine damlatılarak kullanılır. Klinik cevap en az 3 haftalık tedaviden sonra değerlendirilmelidir.
Binbirdelikotu (Kantaron) çayı: 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy 1 su bardağı kaynamış suya eklenir ve 3-4 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir.

Binbirdelikotu (Kantaron) Yağı: Günesli havada toplanmıs çiçekler gevsek biçimde bir şişeye doldurulur ve üstüne sızma zeytinyağı eklenir. Mayalanma süresi olan 3-5 gün süresince şişenin kapağı açık tutulur ve arada çalkalanarak güneşli bir yerde bekletilir. Daha sonra şişenin kapağı kapatılır ve 4-5 hafta arada bir çalkalanarak güneşte bekletilir. Süre sonunda süzülür, çiçekler de sıkılır ve koyu renkli şişelere doldurularak saklanır.

Binbirdelikotu (Kantaron) Tentürü : 1 lt konyağın içine, güneste toplanmış ve ince kıyılmıs 2 avuç bitki (sap, yaprak ve çiçek ) eklenir. Sise 14 gün boyunca güneşte bekletilir ve arada bir çalkalanır. Süre sonunda süzülür ve koyu renkli şişelere aktarılarak, serin bir ortamda saklanırKEDİ OTU TENTÜRÜ (Valeriana officinalis)

ENDİKASYONLARI:
* Uykuya dalmaya yardımcı olmak, uykunun daha huzurlu geçirilmesini temin etmek, uyku kalitesini arttırmak için.

* Sinirsel gerginlik hallerinde (adet öncesi dönemde görülen huzursuzluk, sınav stresi gibi).

* Fazla asabiyet (sinirlilik) hallerinde rahatlatıcı olarak

* Sinirsel tansiyonda kullanımı yaygındır.

ETKİ MEKANİZMASI :
Merkezi sinir sistemindeki etkileri GABA-A reseptörü olarak bilinen beyindeki reseptörlere bağlanarak gaba salıverilmesini arttırmasına bağlıdır.

YAN ETKİLER :
Ajitasyon, baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme, deliryum, disfaji, dispepsi, fiziksel bağımlılık, hepatik enzim düzeylerinde yükselme, hepatit, hipertansiyon, kaşıntı(pruritis), kontakt dermatit,sedasyon, sersemlik (uyuşukluk), sinüs taşikardisi, uykusuzluk, yoksunluk sendromu
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJI:
Uykuya dalmaya yardımcı olmak, uyku kalitesini arttırmak için: tek doz yatma zamanından 30 dakika ile 1 saat arası öncesi alınır.
Sinirsel tansiyon için günde 3 kereye kadar çıkılabilinilir.
Valeryanın bağımlılık yapmama özelliği, bu konuda diğer ürünlere göre bir avantaj sağlar ve tercih sebebidir.

KONTRENDİKASYONLARI :
12 yaş altı çocuklar kullanamaz.
Gebelik ve emzirme dönemi için yeterli araştırma olmadığı için genel kurala uyularak gebelerin ve emziren annelerin kullanmaması gerekir.

ETKİLEŞİMLER;
Tansiyon ilaçlarının tansiyon düşürücü etkilerini arttırırken uyuşukluk uykulu hal veren ilaçlarında (allerji ilaçları ve depresyon ilaçları dahil) bu etki veya yan etkilerinde artış meydana getirirler.

DOZ :
1-3 ml (20-60 damla) (1:5,etanol maks. 70% V/V)(Not:1 çay kaşığı 5 ml alır)

**MEYAN**
5-15 gr drog/gün (200-800 mg glisirizin’e eşdeğer). 1-2 gr kök drog günde 3 kez alınır.

Max. Doz: infüzyon ve dekoksiyon için 8 gr/gün. Ekstre için 3 mg/kg/gün. Toz için 5 gr/gün. Glisirizin için 125 mg/gün.

Çay: Günde 3 çay fincanı yemeklerden sonra
Hazırlanışı: ½ çay kaşığı (1.5 gr) drog üzerine 1 çay fincanı kaynar su dökülüp kısa bir süre veya drog üzerine soğuk su konulup ağır ağır 10-15 dakika kaynatılır, 15 dakika sonra süzülür.

**OĞULOTU**
Taze ya da gölgede kurutulmuş yaprakları kullanılır. 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık taze yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilirken, içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan infüzyon, sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

  mustafa demir    05 Temmuz 15 | 22:23

  amcam panik atak teşhisiyle, ilaç kullanmaya başladı, gittikçe kötüleşiyor ve dozajı sürekli artıyordu.artık saldırgan hale gelmişti.tavsiye üzerine,devadoktor hotmail.den mesaj atarak onu bulduk.bu konularda uzman,tamamen doğal tedavi ile amcam 3 ayda yeni bir insan oldu. bu hastalığı çekenler bilir. herkes faydalansın diye bu sevincimizi paylaşıyorum.

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle