Tarih :

Ana Sayfa »  » Marasmusun Nedenleri ve Belirtileri

Marasmusun Nedenleri ve Belirtileri

Tarih: 1 Mayıs 2014 - Perşembe | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Marasmusun Nedenleri ve Belirtileri

Marasmus, bebek ya da çocuk bedeninin şiddetli zayıflamasına verilen addır. Tedavi edilmezse, ölümle sonuçlanabilir.

Marasmusun Nedenleri ve Belirtileri;

Şiddetli seyreden kronik hastalıkların tümünde aşırı zayıflama olabilir sözgelimi, galakzotemi’de anne sütünden ya da yapay sütten laktoz soğurulmaz. Ama en sık nedeni açlıktır.
Birçok ülkede besin yetersizliği vardır ve sürekli olarak kötü beslenen çocuklar beden ağırlıklarının dörtte bir ile üçte biri arasında bir oranda zayıflayarak, sonunda Marasmus olmakta, büyümeleri ve gelişmeleri durmaktadır.
Yüz zayıf, rengi gri ve gözler çöküktür. Deri parlaktır, kafatası ve kalça üzerinde gergin, kolların altında kırışık ve sarkıktır. Kaburgalar belirgin ve dışa çıkıktır. Kabızlık vardır; dışkı pis koludur ve beden sıcaklığı düşüktür. Büyüm ev hareket durmuştur. Zamanla sarılık da ortaya çıkar.

Tehlikeler ve Tedavi ;

Şiddetli Marasmus ta, hasar görmüş karaciğere fazla yüklenmekten kaçınmak için damar yoluyla sıvı ve vitamin verilir, ağızdan beslemeye daha sonra yavaş yavaş geçilir. Çocuk iştahını yeniden kazandığında ve oyun oynayacak enerjisi olduğunda, tehlike azalmış sayılır.
Temel tehlike ölümdür. Tedavi sırasında Marasmuslu çocuğa fazla yemek verilirse, ağır hasar görmüş karaciğerin aşır yüklenmesi sonucu hasta ölebilir.
Kötü beslenme bedenin enfeksiyonlara karşı direncini azaltır ve o nedenle marasmuslu çocuklarda sıtma, bağırsak kurdu gibi bir ya da daha çok sayıda enfeksiyona rastlanılır.
Protein düzeyinin düşüklüğü, bedenin zarar görmüş dokuları onarmasını yavaşlatır, yaralar ve kırık kemikler iyileşmez, çocukta sakatlık ve biçim bozukluğu olabilir. İyileşenlerde karaciğer hasarı ve zeka geriliği kalabilir.
Çözüm, bedenin gereksindiği bütün proteinleri içeren beslenmeyle Marasmusu önlemektir. Bebeklerin ve çocukların proteine, yetişkinlerden daha fazla gereksinimi vardır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle