Tarih :

Ana Sayfa »  » Maden suyunun yararları

Maden suyunun yararları

Tarih: 21 Kasım 2013 - Perşembe | Kategori: Manşet, Şifalı İçecekler | Yorum Yok |

Maden suyunun yararları

Maden suları, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu başlıca mineralleri içermesi nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında diş ağrılarına kadar birçok sağlık sorununa karşı etkilidir.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu başlıca mineralleri içeren maden sularının; sindirim sistemi sorunlarından, kalp ve damar hastalıklarına, diş ağrısından zayıflamaya kadar pek çok sorun üzerinde yararlı etkisinin bulunduğu belirtiliyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, maden suyunun vücudun mineralli su ihtiyacını karşılayarak sindirimi kolaylaştırdığını; yemek öncesi veya yemek sırasında içilmesi durumunda hızlı bir doygunluk sağladığını söyledi.

Maden suyunda sütten daha fazla kalsiyum var

Mineralli sular, içerdikleri kalsiyum oranı açısından da vücut için çok faydalı. Avrupalıların, normal su yerine maden suyu içmeyi tercih ettiklerini belirten Prof. Dr. Karagülle, “Daha önce yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kişi başı maden suyu tüketimi yılda 3 litre civarındaydı. Biz bu rakamı 6 litreye çıkarmayı başardık. Hedefimiz ise bunu yılda 10 litreye kadar çıkarmak.” dedi.

Meyveli maden sularına başta sıcak bakmadıklarını söyleyen Zeki Karagülle, bu ürünleri daha çok gençlerin tercih ettiğini ve onların maden sularına alışmalarını sağlamak adına bu duruma pek ses çıkarmadıklarını söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarında faydalı

İçerdiği magnezyum, sodyum, kalsiyum gibi zengin minerallerin insan sağlığına önemli yararları bulunan maden suyunun cilt üzerinde de yararlı etkileri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Karagülle, içmenin yanı sıra dışarıdan sürme yoluyla tatbik edildiğinde maden suyunun cildi canlandırdığını ve gençleştirdiğini söyledi.

Maden suyundaki bazı minerallerin sağladığı yararlar

Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan magnezyum mineralinin kalp ve damar hastalıklarına faydalı etkileri var. Damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi magnezyum eksikliğinden kaynaklandığından, magnezyum tüketimi, kalp ve damar problemleriyle karşılaşma riskini azaltıyor.

Maden suyunda bulunan sodyum, vücuttaki sıvı dağılımını ve dengesini düzenliyor, kan basıncına olumlu etkide bulunuyor.

Daha çok süt, süt ürünleri ve doğal sularda bulunan kalsiyum, kemik yapısının korunmasının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesi, sinir uyarılarının taşınması gibi vücuttaki hemen her fonksiyona yardımcı oluyor. Eksikliği halinde diş ve sırtta ağrılar, kemiklerde zayıflama, çatlama ve kolay kırılmaya yol açan kalsiyumun vücutta yeterli miktarda bulunması gerekiyor.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle