Tarih :

Ana Sayfa »  » Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik Kolesistektomi

Tarih: 9 Eylül 2012 - Pazar | Kategori: Ameliyatlar | 1 Yorum |

Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik kolesistektomi nedir?
Safra kesesinin laparoskopik (kapalı) yöntemle çıkartılması işlemidir. İşlem tek bir büyük kesi yerine 3 ya da 4 adet küçük delikten yapılır. Günümüzde laparoskopik kolesistektomi, safra kesesi ameliyatları için “altın standart” olarak kabul edilmektedir.

Laparoskop; ince uzun, ucunda kamera olan tünelli bir tüptür. Cerrah ameliyat bölgesini kamera yardımı ile ekranda izleyerek operasyonu gerçekleştirir.

Safra Kesesi

Karaciğerin alt kısmında bulunan armut şeklinde bir organdır. Temel görevi, karaciğerin ürettiği bir sindirim sıvısı olan safrayı toplamak ve yoğunlaştırmaktır. Safra; yemek yendikten sonra, sindirime yardımcı olması için safra kesesinin kasılması ile oniki parmak barsağına boşaltılır.

Safra kesesi şikayetlerinin sebebi nedir?
Safra kesesi sorunlarının nedeni genellikle safra kesesi taşlarının varlığıdır. Safra taşları; safra kesesi içinde oluşan kolesterol kristalleri ve pigment materyallerinin yapışarak kümeler oluşturmuş halleridir.

Bazı kişilerde safra kesesi taşlarının neden oluştuğu bilinmemektedir. Hem genetik hem de çevresel faktörler safra taşı oluşumunu etkileyebilmektedir. Safra taşlarının oluştuğu kişilerde genellikle 4 F kuralı vardır (Fatty, Fourty, Female, Fair). Sarışın (kumral) tenli, 40 yaşını geçmiş, kilolu, çok doğum yapmış kadınlarda daha sıktır. Oluşma sıklığı yaş ile artar ve kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla görülür. Diğer risk faktörleri; hormon tedavileri, uzun süreli damardan beslenme, hızlı kilo kaybı, geçirilmiş ülser ameliyatları, şeker hastalığı, siroz ve çeşitli kan hastalıklarıdır.

Bazı safra taşları hastaların hayatı boyunca belirti vermeden kalabilmesine rağmen; bu taşlar, safranın safra kesesi dışına akışına engel olarak karın ağrısı, kusma, hazımsızlık, safra kesesi iltihabı ve pankreas bezi iltihabı gibi problemlere neden olabilir. Safra kesesi taşı ana safra kanalını tıkarsa, sarılık görülebilir.

Safra taşına bağlı şikayetlerden korunma nasıl olmalıdır?
Şişmanlık risk faktörüdür ve bu nedenle kişiler ideal kilolarına getirilmelidir. Bazı gıdaların alınması safra kesesinin aşırı kasılmasına ve buna bağlı olarak ağrılara neden olacaktır. Yağların tamamen beslenmeden çıkarılmasının yarardan çok zararı vardır. Bu nedenle yağlı gıda tüketimi en aza indirilmeli ancak tamamen kesilmemelidir. Sıvı yağlar katı yağlara tercih edilmelidir. Kuru yemişler, kuru fasulye, bezelye ve mercimeğin sindirimi güç olduğundan bu gıdaların daha az alınması önerilir. Yemek aralarının uzun olması safra kesesinde şişmeye ve ağrıya neden olabileceğinden, sık sık ve azar azar beslenme önerilmektedir.

Ayırıcı tanıda nelere dikkat edilmelidir?
Safra kesesi taşlarının belirti ve bulguları; gastrit ve ülser gibi mide problemleri, gastroözefagial reflü, pankreas iltihabı, böbrek ağrıları, akciğerin iltihabi hastalıkları ve kalın barsak hastalıkları ile karışabilir.

Safra Kesesi Polipleri
Safra kesesi duvarına yapışık olarak bulunan kitlelerdir. Çapları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Kolesterol kristalleri safra kesesi duvarında taş oluşumuna öncülük edecek şekilde birikirse kolesterol poliplerini oluşturur. Kolesterol polipleri büyüyerek duvardan ayrılıp safra kesesi içine düşebilirler. Gerçek polipler 5 milimetreden küçük olursa takip edilmelidir. Daha büyük olanları kanser riski taşıdığı için ameliyat edilmelidir.

Teşhis ve Tedavi
Safra kesesi taşlarını saptamak için genellikle ultrasonografi kullanılır.

Safra kesesi taşları kendi kendilerine yok olmazlar. Geçici olarak ilaçlarla ya da yağ alımını azaltan diyet gibi tedavi yöntemleri denenmiş olmasına rağmen, safra kesesinin cerrahi yolla alınması tedavinin en güvenli ve en uygun yoludur.

Safra kesesi taşı olan hastalar niçin ameliyat edilmelidir?
Safra kesesi içinde taş varsa bunun kesin tedavisi ameliyattır. Eğer taşlar ana safra yoluna düşerse safranın barsağa akması engellenerek sarılığa sebep olabilir. Bu durumda, bir günde tedavisi yapılacak basit bir ameliyatın şekli değişecek, ameliyatta safra yollarına da müdahale etmek gerekebilecek ya da ameliyat öncesi ağızdan kamerayla girilip endoskopik olarak ana safra yolunu tıkayan tas çıkartıldıktan sonra ameliyatla safra kesesi alınacaktır. Safra kesesinin iltihaplanması ya da uzun süreli tahriş nedeniyle kese içinde kanser gelişimine zemin hazırlaması mümkündür. Bu nedenle, safra kesesi içinde taş saptandığında laparoskopik ya da açık cerrahi ameliyatla kese alınmalıdır.

Ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirmenin avantajları nelerdir?
On-onbeş cm.lik bir kesi yerine, bu ameliyatta karında sadece dört küçük açıklık oluşturulur.

Genellikle hastalarda ameliyat sonrası ağrı minimal düzeydedir.

Açık safra kesesi ameliyatı geçiren hastalara göre, bu ameliyat sonrasında hastalar daha çabuk iyileşmektedir.

Hastaların çoğu bir gün içerisinde taburcu edilir ve normal faaliyetlerine daha çabuk geri dönebilirler.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı için uygun olmayan hastalar hangileridir?
Geçirilmiş üst karın ameliyatları
Akciğer ve kalp hastalığı olanlar
İnternal fistüller(safra kesesi ile diğer karın içi organlar arasında olan anormal bağlantılar)
Karın duvarında fıtığı olanlar
Karın duvarında enfeksiyon olan hastalar
Pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar

Nasıl bir hazırlık gerekir?
Ameliyat öncesi hazırlık, yaş ve tıbbi duruma bağlı olarak anestezi almasına engel durumun olup olmadığının saptanması için gerekli kan tetkiklerinin ve radyolojik tetkiklerin yapılması gerekir. Aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar ve romatizma ilaçları ameliyattan birkaç gün ya da bir hafta öncesinde geçici olarak kesilmelidir.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?
Genel anestezi uygulanır ve ameliyat boyunca hasta uykuda kalır.
Kanül (dar, tüp şeklinde alet) kullanarak cerrah göbek deliği bölgesinden karına girer. Karın belli bir hacme kadar havayla şişirilir. Daha sonra kamera bu kanülden içeri sokulur ve görüntü sağlanır. Ardından ameliyatın yapılması için gerekli diğer aletler karın bölgesinden açılan 2-3 adet delikten karına sokulur. Safra kesesi, karaciğer yatağındaki yerinden tamamen serbestlendikten sonra büyük kanüllerden birinden dışarı alınır. Halk arasında zaman zaman yanlış yorumlansa da safra taşları değil safra kesesi tamamıyla çıkartılır. Kese içerisindeki taşların çıkarılması şeklinde bir ameliyat söz konusu değildir.

Ameliyat laparoskopik olarak tamamlanamayacak olursa (safra kesesinin aşırı yapışık olması, beklenmeyen kanama olması ve oluşan kanamaların durdurulamaması gibi) cerrahın kararı doğrultusunda açık ameliyata dönülebilir. Safra kesesi çıkarıldıktan sonra, kesiler bir ya da iki dikişle veya bant ile kapatılır.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatından sonraki dönem nasıl geçer? Safra kesesinin alınması ciddi bir karın ameliyatıdır ve sonrasında belli bir düzeyde ağrı, bulantı ve kusma görülecektir.

Hastanede yatış süresi genelde 1 gündür. Hastanın yaşına ve klinik durumuna bağlı olarak bu süre değişebilir.

Hasta eve döndüğünde genellikle hızlı bir şekilde iyileşir.

Hastaların çoğu, yaptıkları işe bağlı olarak laparoskopik ameliyattan sonra yedi gün içerisinde işlerine dönebilirler.

Açık ameliyat geçirenlerin normal faaliyetlerine dönmesi ise dört ila altı haftayı bulur.

Hangi komplikasyonlar görülebilir?
Laparoskopik kolesistektomiden sonra, sık olarak görülmese de; kanama, enfeksiyon, akciğer iltihabı, damarlarda pıhtı oluşması ya da kalp problemleri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ana safra kanalı ya da ince barsak gibi komşu yapılarda istenmeyen hasarlar görülebilir ve bu durumun giderilmesi için ayrı bir ameliyat gerekebilir. Karaciğerden barsağa giden safra kanallarından istenmeyen yaralanma sonucunda safra sızması görülebilir. Tecrübeli ellerde yapıldığında, ameliyat sırasında bu tip komplikasyonlara nadir olarak rastlanır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

  Aurelia    01 Şubat 13 | 18:34

  Sevgi Hanım, eğer ki eşinizin nedensiz mide ağrıları varsa stsreten olabilir mi? Yorucu ve stresli bir işte e7alışması, psikolojik nedenler bu tip ağrılara sebebiyet verebilir. Bence araştırmasını iyi yapmalısınız. Ben de stresli df6nemlerimde mide ve baş ağrısını sıke7a yaşıyorum.

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle