Tarih :

Kısırlık Belirtileri

Tarih: 25 Mayıs 2014 - Pazar | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Kadınlar, Manşet | Yorum Yok |

Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Nedir?

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi ile korunmamalarına karşılık, düzenli olarak ilişkiye girildiği halde bir yıl içinde gebelik oluşmaması durumu kısırlık olarak adlandırılır.

Kısırlık, evli çiftlerin hayal ettikleri çocuğa sahip olamamanın verdiği en büyük üzüntü olup özellikle günümüzde toplumuzun ve medyamızın gündemini işgal eden bir sağlık sorunudur. Genel istatistiklere göre erkek ve kadınlarda görülme sıklığı birbirine yakındır. Makalemizde kısırlık belirtileri ve nedenleri üzerinde duracağız.

Kısırlık Nedenleri

Kısırlığı erkeklere bağlı sebepler ve kadınlara bağlı sebepler olmak üzere iki grupta sınıflandırabiliriz. Şimdi bunları kısaca izah edelim.

Erkekte Kısırlık Nedenleri:

Erkeklerde kısırlık genel olarak;

Spermin sayı ve kalitesi gibi üretim bozuklukları,
Sperm kanallarındaki (vas deferens) tıkanıklıklar
ile ilgili sorunlardan meydana gelebilir.

Erkeğin spermlerinin döllenme işlemini yapabilmesi için en az 20 milyon civarında olmalıdır. Spermler bu sayıda üretilseler bile spermin hareketsiz olması veya şeklinin değişik olması da yumurtayı ulaşmayı engelleyeceğinden kısırlığa neden olmaktadır.

Tıkanıklıklar ise doğuştan olabileceği gibi sonradan da olabilir. Ameliyatla düzeltilir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan faktörler nelerdir?

İltihabi hastalıklar
Hormon bozuklukları
Testesteron hormonunun üretimini kontrol eden hormonlarda bozukluk olması durumu.
Çevresel problemler
Kanser tedavisi için kullanılan ışın ve ilaçlar sperm üretimini bozabilir.

Kadında Kısırlık Nedenleri:

Erkeklere göre daha fazla sebebi bulunmaktadır. Kısaca açıklayacak olursak;

Yumurtlama Bozuklukları

Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir. Yumurtlama hiç olmaması veya düzensiz ve seyrek olması anlaşılmaktadır

Tüplere Ait Problemler

Tüplerin tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engeller. Bunun sonucunda birleşme olmaz ve gebelik meydana gelmez. Bunun yanı sıra cinsel yollardan bulaşmış enfeksiyonlar ve tüplerdeki fonksiyon bozuklukları da kısırlığa neden olmaktadır.
Endometriozis

Rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.
Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği zaman kist oluşumuna neden olur. Bu kistler tedavi edilmeden başarı sağlanamaz.

Rahim Ağzındaki Problemler

Rahim ağzındaki enfeksiyonlar veya bu bölgeden salgilanan, spermin içinde yüzdüğü mukus salgısındaki miktar ve nitelik değişimleri karşılaşılan problemlerdir. Bunun yanında rahim ağzındaki doğumsal bozukluklar, rahim ağzının yapışık olması, rahim ağzını kapatan tümörler ve rahim ağzının yetersiz olması (Servikal yetmezlik) gibi durumlar da sayılabilir.

Vajinaya Ait Nedenler

Vajinaya ait yapısal bozukluklar, âdet görememe veya cinsel temas olmaması gibi şikâyetle­re yol açar. Vajina iltihaplanmalarına bağlı olarak meydana gelen cinsel birleşmedeki ağrı da gebeliğe mani olabilir.
Rahime ait kısırlık nedenleri

Rahimin doğumsal gelişim bozuklukları, rahimin arkaya dönük oluşu, rahime ait tümörler (myomlar) ve rahimin birbirine yapışık olması da kısırlık sebeplerindendir.
Stres Faktörü

Stresin insan hayatına olan olumsuz etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Nedeni tespit edilemeyen kısırlık vakalarında stres tedavisi işe yaramaktadır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle