Tarih :

kil maskesi ile sivilce tedavisi

Tarih: 29 Haziran 2014 - Pazar | Kategori: Cilt Bakımı, Kadınlar, Şifalı Bitkiler, Vitaminler | Yorum Yok |

kil maskesi ile sivilce tedavisi

Kil ve Yağlı Ciltler

Eğer yağlı bir cilt yapınız varsa kil içeren ürünler sizin için birebirdir. Ciltte yaptığı toksin temizleme, yenileme ve sıkılaştırma etkisinin yanında yağlanmayı da azaltır. Tüm bu özellikleri sebebiyle popüler ve başarılı bir tedavi aracı olarak bilinmektedir. Kullanımı eski Aztek ve Mısır uygarlıklarında dahi görülür. 

Kilin içerisinde birçok mineral ve vitamin mevcuttur. Bu vitaminler  Özellikle cilt temizliği için çok yararlıdır, cildi güzelleştirir.  Hatta saçlarda kullanıldığında besleyicidir.

Peki kil maskesi kullanarak sivilceler geçer mi ?

Öncelikle etkilerini inceleyelim.

Kil Maskesi ve Sivilce Tedavisindeki Yeri

Bildiğiniz gibi sivilcenin sebebi, birçok farklı faktörden (genetik, hormonlar, çevre vs.) dolayı fazla yağ salgısı ve ölü deri hücresi üretimi; ve bunların birikerek gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. 

Doğal tedaviler de gözenekleri açmak ve tıkanmasını önlemek, tıkalı gözeneklerde bakteriyel oluşumu azaltarak iltihaplanmanın önüne geçmek amaçlıdır.

İşte kil maskesi de sivilce tedavisinde sık başvurulan ve genellikle olumlu sonuç veren doğal çözümlerin başında gelir. Her ne kadar kokusu ve çamurumsu görüntüsü rahatsız edici olsa da, sonuçları için katlanmaya değecektir.

 • Kil, türüne göre değişmekle birlikte, kendi ağırlığının 200 katına kadar su çekebilir. Bu konuda “Kalsiyum Bentonit Kili” diğer türlere göre çok daha etkilidir. Bu muazzam etkisi sebebi ile gözeneklerdeki sebum, ölü hücreler ve toksinleri emerek cildi temizler, yenilenmesini sağlar.
 • Yine buna bağlı olarak antibakteriyel özelliği de vardır. Sivilcelerdeki şişlik ve iltihapı azaltır.
 • Bir özelliği de ciltte kan dolaşımını artırması ve derinin yenilenme sürecini hızlandırmasıdır

Kil Maskesi Etkisini Nasıl Gösterir ?

Kil Maskesi uygulanırken sivilceye 3 aşamalı etki eder :

 1. İlk sürüldüğü aşamadır. Maske henüz kurumamıştır. Derideki sıvı, gözenekteki toksinlerle birlikte kil tarafından çekilmeye başlanır
 2. Maskenin kurumaya başladığı aşamadır. Ciltte gerginlik oluşur ve kılcal damarlarda kan dolaşımını hızlandırır. Cildin beslenmesi ve yenilenmesini sağlar.
 3. Son aşama maskenin tamamen kuruduğu safhadır. Kuruyan maske deride sıvı kaybı ve tahrişe sebep olabilir. O yüzden son aşamada fazla beklemeden temizlemek gerekir.

Kil maskesi uygulandıktan sonra sertleşene kadar beklenir, fakat sonrasında hemen temizlenmelidir. Ciltte kuruması tahrişe sebep olabilir. Kurumaya başladığını maskenin rengindeki açılmadan anlayabiliriz.

Kil içerikli yüz maskeleri ilk aşamada sivilcelerde artışa yol açabilirler, fakat bu geçici olacaktır. Ciltteki yağ, ölü hücre ve bakterileri yüzeye çektikleri için buradaki gözenekler geçici olarak tıkanabilir. Fakat uzun vadede olumlu sonuçları görülecektir.

Kil maskesi nasıl temin edilir ? Tarifi nedir ?

Fiyatları uygun olduğu ve birçok mineral içeriği ile birlikte hazırlandığı için aktardan alınan maskeleri tavsiye ederim. Piyasada birçok çeşidini bulup deneme, cildinizdeki etkisini görme şansınız olacaktır. Kendiniz hazırladığınızda kıvamı ve etkisi istenilen düzeyde olmayabilir.

Mutlaka kendiniz yapmak istiyorsanız şöyle bir tarif verebiliriz;

1 yemek kaşığı kil (tercihen Bentonit Kili), 1 yemek kaşığı süt tozu (Toz halinde değilse normal süt de kullanılabilir. Bu durumda fazladan sulandırmaya gerek kalmaz), 1 çay kaşığı kadar yulaf ezmesi sürülecek kıvama gelene kadar karıştırılır. Kolay karışması için kil önceden ısıtılabilir.

 

Kil Maskesi Nasıl kullanılır ?

 • Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Temiz cilt üzerine uygulanması önemlidir.
 • Yüzünüzün tamamına dağılacak şekilde, ince bir tabaka halinde uygulayın. Yumuşak dokunuşlarla dağıtın, ovalamaktan kaçının. Gözler ve ağızla temas etmemesine özen gösterin.
 • Kil maskesi yüzünüzdeyken 15-20 dakika kadar bekleyin. Zaten beklerken cildinizin gitgide gerildiğini hissedeceksiniz.
 • Maske kuruduğunda tekrar ılık suyla temizleyin.
 • Sivilce problemi yoğunsa haftada 3 defa yapılması faydalı olacaktır. Zamanla haftada 1′e indirilerek devam edilebilir. 
 • Deriden sıvı çektiği için kuru ciltlerde kullanılması önerilmez.

Maske dışında elma sirkesi ile birlikte kullanarak antibakteriyel etkiyi artırabilirsiniz.

!!Eğer hedefiniz iltihaplı bir sivilceyse elma sirkesi ile kil karışımını doğrudan sivilce üzerine uygulayarak sönmesini hızlandırabilirsiniz.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle