Tarih :

Ana Sayfa »  » Kansızlık için bitkisel yöntemler

Kansızlık için bitkisel yöntemler

Tarih: 27 Şubat 2012 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | Yorum Yok |

Kansızlık için bitkisel yöntemler

Kansızlık(anemi)kan hüreleri ve hemoglobin sayısında azalma olmasıdır.Kırmızı kan hücreleri hemoglobin vasıtasıyla hücrelere oksijen taşıdığından hemoglobin miktarındaki azlık vücuttaki hücrelerin daha az oksijen alması demektir eğer hamilelerde kansızlık varsa bu çocuğunda daha az oksijenle beslenmesine sebep olur.

Kansızlık yeterince kırmızı kan hücresi üretilememesi veya çok fazla kırmızı kan hücresinin ölmesi neticesi oluşur.

Kansızlık için doğal çözümler mevcuttur.

Genellikle kansızlık demir eksikliğinden kaynaklanır fakat B12,B6,Folik Asit, ve bakır eksikliğinden de kaynaklanabilir.Hamilelik süresince kan sayımı yapılmalı.Kan sayımı hangi vitamin ve besinlerin eksik olduğunu gösterir fakat bazı durumlarda daha özel testlere ihtiyaç vardır.Kanın, demir,B12 vitamini,ferritin,demir bağlama kapasitesi,folik asit düzeyi açısından incelenmesi gerekebilir.Sadece demir almak kansızlık için her zaman çözüm değildir.Bu yüzden kansızlığın gerçek nedenini bulmak önemlidir.

Kansızlığın Belirtileri

Halsizlik
Baş dönmeleri
Cansızlık
Nefes darlığı
Tende solgun bir beyazlık,özellikle göz çevresinde ve dişetlerinde

Eğer hemileyseniz ve kansızlık varsa doğum esnasında aşırı kan kaybetme riskiniz var demektir,bebeğinizin kanında ilk ay için ihtiyaç duyacağından daha düşük demir seviyesi olabilir.Kansızlık için doğal çözümleri kullanmak doğum komplikasyonları riskini azaltır.

Kansızlığın pika olarak adlandırılan bir türü daha vardır.Bu tür kansızlıkta hasta toprak,kömür,nişasta,saç yeme isteği duyar.Bu tip kansızlık genelde beslenme bozukluğundan kaynaklanır.

Kansızlık için doğal çözümler

1-Kansızlıkta vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini almak çok önemlidir.Tahıl,pirinç,makarna,süt ve süt ürünleri,sebze,meyve,et,balık,baklagiller,yumurta,kuruyemiş gibi gıdaların bolca bulunduğu bir diyetle beslenmek gerekir.Bu tip bir diyet bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

2-Demir açısından zengin gıdalarla beslenin.Karaciğer,yeşil yapraklı sebzeler,tahıl,kuru meyveler,buğday kepeği,istiridye,esmer pirinç,mercimek,pekmez,kuru üzüm,kuru erik,ekmek,makarna demir açısından zengin besinlerdir.

3-Kahve,çay ve asit giderici içeceklerden uzak durun.Bu içecekler demir emilimini azaltır.

4-Yemekleri demirten kaplarda pişirin.Demir kaplarda pişirmenin yemeklerdeki demir miktarını artırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

5-Kansızlık varsa hamilelik süresince anne ve bebeğin sağlığı için gerekli vitaminler ve besinler alınmalı.

6-Organik demir takviyesi alın.Günlük 100 mg demir takviyesi alın.500 mg C vitamini ile birlikte alırsanız C vitamini demir absorbsiyonunu artırır.Folik asit,B6 ve B12 vitamin takviyesi alınmalıdır.Karaciğer yağından elde edilen takviyelerden alın.

7-Demir seviyesini artıracak şifalı bitkilerden faydalanın.

Günde 3 kere yarım veya 1 yemek kaşığı labada tentürü.
Yarım veya 1 yemek kaşığı hindiba yaprağı veya kökü ya da günde 2 defa hindiba kapsülü alın.Ya da hindibayı salata olarak yiyin.

8-Manganez protein ve yağ metabolizması,sağlıklı sinirler,bağışıklık sistemi,kan şekeri düzeyinin ayarlanması için önemlidir.Manganez demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık hastaları için de gereklidir.

Manganez eksikliği damar tıkanıklığına,göz sorunlarına,duyma bozukluklarına,kalp hastalıklarına,yüksek kan basıncına,pankreas hasarlarına,kalp çarpıntısına,diş gıcırdatmaya,hafıza kaybına,titremelere neden olabilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle