Tarih :

Ana Sayfa »  » Hazımsızlık nedir nedenleri ve Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler

Hazımsızlık nedir nedenleri ve Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler

Tarih: 20 Ocak 2014 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Hazımsızlık nedir nedenleri ve Hazımsızlığa iyi gelen bitkiler

Yediğimiz besinlerin sindirim sistemi organları olan mide ve bağırsaklar tarafından gerektiği gibi hazmedilelemesi durumuna hazımsızlık sorunu midenin asit salgılamasındaki dengesizlikler, safra taşı mevcudiyeti ve safra kesesi iltihabı, safra salgısı ile ilgili problemler, kolit, gastrit, ülser gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi sinirsel bir takım nedenlerden dolayı da görülebilmektedir. Özellikle ciddi bir sindirim sistemi hastalığından kaynaklanmayan hazımsızlık rahatsızlıkları doğal ve bitkisel yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Hazımsızlığa iyi gelen şifalı bitkiler ise özellikle ramazan ayında bir çok kişinin gerçekten merakla araştırdığı bir konudur. Hazımsızlık tedavisi amacıyla kullanılan şifalı bitkileri gaz giderici veya mide ve bağırsakları dinlendirici bitkiler olarak iki ana kısma ayrılabilirler.

Midedeki gazı ve şişkinliği gideren bitkisel çözümler arasında özellikle bitki çayları oldukça rağbet görmektedir. Hazımsızlık için kullanılan bitki çayları arasında özellikle anason çayı, kişniş otu çayı, papatya çayı, havlıcan otu çayı bilhassa rezene çayı iyi gelmektedir. Rezene çayı bebeklerde doğumdan sonraki ilk 5-6 ay içerisinde görülen gaz ve hazımsızlık şikayetlerinin bitkisel yöntemlerle ve özellikle de rezene gaz sökmek için yararlıdır. Aşın strese bağlı olan gazlarda sarı kantaron ve melisayı da çay olarak içmek faydalıdır.

Diğer yandan hazımsızlık için kullanılan ve hazımsızlığa iyi gelen baharatlar da çok eski zamanlardan bu yana hazımsızlık bitkisel tedavisinde kullanılıyor. Kakule, kimyon, karabiber, havlıcan, kişniş, zencefil gibi baharatlar hazımsızlığa iyi gelen bitkiler ve bitkisel baharatlar olarak bilinmektedir.

Hazımsızlık nedir ve Midede Hazımsızlık neden olur

Hazımsızlık mide fesadı olarak ta bilinir. Tüketilen besinlerin mide tarafından sindirilememesi neticesinde midede gaz ve şişkinlik oluşması ile kendisini belli eder. Ama hazımsızlık ile midede şişkinlik ve gaz birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Şimdi midede şişkinlik neden olur bunu kısaca açıklayalım: Midede şişkinliğin nedenleri:

– Gereğinden fazla miktarda gazlı, asitli ve sodalı içecekler tüketmek.

– Aşırı sıcak ve soğuk gıdalar yemek.

– Uykudan hemen önce atıştırmak: Buna özellikle açıklama yapma ihtiyacı duydum. Uyumadan evvel en azından 3*4 saat öncesinde ne yenecekse yenmelidir. Uyku sırasında sindirim sistemi çalışmayacağı için tükettiğimiz yiyeceklerin sindirimi için fırsat oluşmaz. Böylece midede biriken yiyeceklerde bozulma neticesinde azot ve metan gibi gazlar salgılanmaya başlar. Bu süreç sabaha kadar devam edeceği için midenin sağlığı bundan olumsuz etkilenecek ve ciddi bir takım sindirim sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkma riski yükselecektir. Diğer yandan uykudan evvel yemek yemenin kilo almaya neden olması gibi bir takım zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır.

– Acılı yiyecekler de midede gaza neden olur

– Kızartma yemek

– Ayakta beslenmek midede oluşan gazı artırır.

– Hazımsızlığa neden olan hastalıklar:  Yemek borusunda reflü olması, safra kesesi hastalıkları, pankreas hastalıkları, mide ülser veya kanseri, aspirin veya romatizma ilaçlarının kullanımı.

Midede gazı boşaltmak için ne yapmalı:

Bol su içmek midede şişkinlik ve mide gazı oluşmasına büyük ölçüde engel olur. Ayrıca bitki çayları da hazımı kolaylaştırır ve sindirimi çalıştırdığı için hazımsızlığı tedavi eder. Doğal maden suyu içmek te hazım için faydalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şey sodalı su değil, doğal mineral suyu içmektir. Sodalı içeceklerin bırakın midede hazımsızlığa iyi gelmesini, durumu daha da ağırlaştırıcı etkisi vardır. Her gün 3-4 kez adet karanfil ya da kakule çekirdeği çiğnerseniz bu bitkilerdeki uçucu yağ asitleri midedeki gazı sökmek için kullanılabilir ve elbette çok fayda sağlar. Rezene çayı da akşamları ve sabahları 1 fincan içilirse midedeki gazı söktürücü etkisi vardır. Egzersiz yapmak ta gaz sökücü etki yapar.

Hazımsızlığa ne iyi gelir?

Hazımsızlığın nedenlerinden bir tanesi de hızlı yemektir. Öğünleri hızlı bitirmeden ağır bir biçimde sindirerek ve yemek yerken mümkün olduğunca az konuşarak besinleri tüketmek gerekmektedir. Aksi halde ağız yoluyla mideye hava kaçmakta ve midede hazımsızlığa neden olan midede gaz ve şişkinlik ortaya çıkmaktadır. Vücudun uzun süreliğine ve özellikle el ayakların soğuğa maruz kalması durumunda da midede hazımsızlık ortaya çıkabilir. Halk arasında mide üşütmesi adı verilen durum aslında bundan ibarettir.

Midedeki gazı sökmek ve midede oluşan gazı indirmek için ayrıca, ayakları tuzlu suda bekletmek, karnı saat yönünde susamyağıyla ovmak yararlı olabilir. Yemek sırasında veya sonrasında 1-2 fincan sıcak su veya rezene çayı içmek de faydalıdır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle