Tarih :

Ana Sayfa »  » hamilelikte antibiyotik kullanmak zararlı mı?

hamilelikte antibiyotik kullanmak zararlı mı?

Tarih: 20 Temmuz 2013 - Cumartesi | Kategori: Kadınlar, Manşet | Yorum Yok |

hamilelikte antibiyotik kullanmak zararlı mı?

Antibiyotikler özellikle bakteriyel kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve bilinen en etkili ilaçlardır. Antibiyotiklerin mikropların üremesini durdurucu ve bakterileri öldürücü özelliği ile eski çağlarda amansız hastalık olan bir çok rahatsızlığa günümüzde derman olduğunu biliyoruz. İnsanın yaşam döngüsünün her anında hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların büyük bir çoğunluğunda ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bayanların kritik dönemleri olan hamilelikte antibiyotik kullanımı ise çoğu hamile hanım tarafından merak edilen bir sorudur. Hamilelikte antibiyotik kullanmak yasaktır veya serbesttir şeklinde ezberci bir cevapla bunu yanıtlamak yerine olayın bilimsel yönlerini dikkate alarak sizlere cevap hazırlamak istedik.

Öncelikle antibiyotiğin türüne göre “Hamilelikte Antibiyotik Kullanılırmı” sorusu değişik yanıtlar bulacaktır. Bazı antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zarr vermediği, kısaca güvenli olduğu söylenmektedir. Ancak antibiyotiklerin büyük bir kısmı ise bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir. Hatta bazı antibiyotik çeşitleri gebelikte kullanıldığı takdirde düşüğe yol açabilmektedir. antibiyotik gebeliği sonlandırırmı sorusunun yanıtı da yine antibiyotiğin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

Sizlere verebileceğimiz en önemli tavsiye, doktor reçetesi olmadan hiç bir antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmamanızdır.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılırmı?

Anne çok hasta olmuşsa ve bu hastalık hamileliğe ciddi anlamda zarar verebilme riski taşıyorsa bu durumda anneye doktor reçetesi ile hamileliğe zarar vermeyen antibiyotik ilaçlardan verilebilir. Bazı durumlarda, anne hamile olmadığında iyileştirici ve tedavi edici etkisi olan bir takım antibiotikler, hamilelik döneminde hastalığı iyileştirmekten daha fazla anneye zarar vermektedir.

Hangi Antibiotikler Hamilelikte Zararlıdır?

Bazı durumlarda ise alınan antibiyotiğin bebeğe zararlı etkileri, kullanıldıkları süre ve dozaj ile yakından ilişkili olmaktadır. Bu yazdıklarımız kesinlikle doktor tavsiyesi yerine geçmesin ve hamilelik döneminde hasta olduğunuzda buzdolabında duran antibiyotikleri doktora danışmadan kesinlikle tüketmeyin. Bununla birlikte özellikle penisilin türevleri olan amoksisilin ve ampisilin , sefalosporinler (örneğin sefaleksin gibi), ve eritromisin gibi geleneksel antibiyotiklerin hamile annelere pek bir zararının olmadığı bilinmektedir. Diğer yandan bazı uzmanlar, Metronidazol türü kadın hastalıkları ve vajina akıntılarını iyileştiren antibiyotiklerin bebeklerde kusurlu doğumlara yol açtığını iddia ediyorlar. Her ne kadar son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda, bebeklerdeki doğum kusurları ile hamilelikte metronidazol kullanımı (trichomoniasis ve bakteriyel vajinozis olarak bilinen vajinal enfeksiyonların yanı sıra diğer tür enfeksiyonların da tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir) arasında doğrudan bir bilimsel ilişki kurulamamışsa da ihtiyatlı olmakta fayda olduğu düşüncesindeyim.

Şayet hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna yakalandıysanız veya böbrek iltihaplanması gibi bir şikayetiniz oluştuysa doktorunuz size muhtemelen nitrofurantoin (ticari adı Macrodantin veya Macrobid) kullanmanızı tavsiye edecek ve bu yönde reçete yazacaktır. Bu antibiyotik, hamileliğin geri kalan döneminde sizleri bu tür enfeksiyonlara karşı koruyacaktır. Ancak nitrofurantoin etken maddeli antibiyotikleri gebeliğin 36′ncı haftasına kadar kullanmanıza müsade ediliyor. Bu süreden sonra nitrofurantoin kullanımının bebeğin alyuvar hücrelerinde az da olsa bir takım hasarlara yol açtığı bilinmektedir.

Trimetoprim (Trimethoprim) etken maddesi de genellikle kadınlarda idrar yolu bakteriyel hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bactrim ve Septra gibi markalarla satılan Trimetoprim içerikli antibiyotikler de anne karnındaki ceninin folik asitten faydalanmasına engel olmakta ve folik asit emilimini azalmaktadır. Bu da bebeklerde folik asit eksikliğinden kaynaklanan nöral tüp defekti ve daha başka doğumsal kusurların ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Kaldı ki bu antibiyotiği alma veya almama konusunda bir seçeneğiniz yoksa en azından günlük olarak folik asit alımını vitamin takviyeleri ile yapmanız uygun olacaktır.

Son olarak annelerde tüberkülözü tedavi eden streptomisin türü Antibiyotiklerin bebeklerde sağırlığa neden olduğu, ve diğer tetrasiklin grubu minosiklin, oksitetrasiklin, doksisiklin gibi sivilce tedavisinde ve solunum yolu hatalıkları için kullanılan antibiyotik ilaçların ise anne karnındaki bebeklerin diş ve kemik gelişimini engellediği tespit edilmiştir.

Antibiyotik gebeliği Sonlandırır mı?

Her ne kadar antibiyotik kullanımının hamileliği sonlandırdığı ve hamilelikte düşük yapma riskini artırdığına ilişkin bir bilimsel ispat yoksa da düşük yapma riski yüksek olan gruptaki anne adaylarının dikkatli olmasında fayda vardır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle