Tarih :

Ana Sayfa »  » Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Tarih: 25 Ağustos 2014 - Pazartesi | Kategori: Kadınlar, Manşet | Yorum Yok |

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Hamilelik özellikle kadınların hayatındaki en özel bölümdür. Tabii eşlerin ikisi için de çocuk sahibi olmak, bir bebeğe sahip olmak çok önemlidir. Fakat kadınlar bu özel dönemde biraz daha hassas olurlar. Tabii yeni bir can dünyaya getirmek pek kolay değildir. Hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken birçok faktör vardır. Yemekten tutun da hayattaki birçok alışkanlığa kadar herşey değişebilir. Bu değişimlerden bazıları bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça gereklidir.

Bu özel gebelik döneminde yemek, spor, kıyafet gibi birçok faktöre dikkat etmek gereklidir. İşte hamileliğin başlarından itibaren doğuma kadar dikkat edilmesi gereken faktörlerden bazıları:

 1. Öncelikle sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara kişinin kendisine zarar verdiği gibi bebeğe de zarar verir. Doğumdan sonra da bebeğin yanında sigara içilmemelidir.
 2. Çok sıkı ve dar olmayan rahat kıyafetler giyilmelidir. Vücudu sıkacak, dar kıyafetler giymekten kaçınmak gerekir.
 3. Stresten ve huzursuz ortamlardan uzak durmak gereklidir. Stres ve sıkıntı bebeğe zarar verebilir. Annenin stresli olması bebeği de etkiler.
 4. Spor da gebelik döneminin vazgeçilmez faktörlerinden biridir. Hamile anneler mutlaka spor yapmalıdır. Tabii kendilerini de aşırı yormamalıdır. Spor salonuna giderek spor yapamıyorsanız, en azından akşam üstü kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.
 5. Kesinlikle bu dönemde ağır kaldırmaktan kaçının. Ağır eşyaları kaldırmayın yada itmeyin. Bu düşük riskine neden olabilir.
 6. Hamilelik döneminiz yaz dönemine denk geldiyse çok sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçının. Sıcak size rahatsızlık verebilir.
 7. Bol bol sıvı tüketin.
 8. Düzenli olarak doktorunuza görünün. Doktora düzenli giderseniz herhangi bir riskli gebelik durumunda bilgilenmiş olursunuz. Böylece olası kötü durumlar için erken önlem alınabilir.
 9. Bu dönemde çay, kahve yada asitli içecekler tüketiminizi azaltın.
 10. Yediklerinize dikkat edin. Bol miktarda kalsiyum içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. Özellikle peynir, süt yada yoğurdu bolca tüketin.
 11. Tabii aşırı kilo almamaya da dikkat edin. Fazla kilo alımı size rahatsızlık verir. Ayrıca doğumdan sonra da kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden hamilelik süresince yediklerinize dikkat edin, fazla kilo almayın. Hamilelik süresince 9 ile 13 kilo arasında kilo almak normal sayılabilir.
 12. Bu dönemde çatlak oluşumu da birçok kadının derdi haline gelmiştir. Gebelik çatlaklarından kurtulmanın da birçok yolu vardır. Özellikle kremlerle yada sporla bu çatlaklardan kurtulmanız mümkündür.
 13. Hamilelik döneminde amaşır suyu, tuz ruhu yada etkili kokusu olan temizleyicilerle temas etmemeye dikkat edin. Bu maddeler bebeğe zarar verebilir.
 14. Gebelik döneminde alınan ilaçlara da çok dikkat edilmelidir. Bu dönemdeki ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Her zaman kullandığım bir ilaç diye düşünmeyin, hangi ilaç olursa olsun mutlaka doktorunuza sorup öyle kullanın.
 15. Kişisel temizliğinize dikkat etmenizde oldukça önemlidir. Temizliğinize dikkat edin.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle