Tarih :

Hamile kalamama

Tarih: 20 Ağustos 2013 - Salı | Kategori: Manşet, Uzman Doktorlar | 1 Yorum |

Hamile kalamama

Tüm dünyada özellikle ciddi sorunlar haline gelen gebe kalamamak ( hamile kalamamak ) üzerine bir çok araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde ortaya basit nedenlerden kaynaklı bazı veriler çıkmıştır. Hamile kalamamanın nedenleri ve hamile kalmak isteyenler için aşagıdaki makalemize göz atmanız yeterlidir.

Eşinizle 12 aydır cinsel ilişkide bulunup bir korunma yöntemine başvurmaksızın hamile kalmadıysanız önerilerimizi dikkatle okuyunuz.

Hamile kalamam erkekte veya kadından kaynaklı bir sorun olabilir. Öncelikle Hamile kalamama durumu için kadınlardan bahsedeceğiz.

1- Uzun süreli bir hastalık geçirdinizmi ?

2- Adet kanalamalarınız düzensiz ve az miktarda mı?

3- Bir rahim enfeksiyonu geçirdiniz mi?

4-Hiç engellenmiş bir hamileliğiniz ( kürtaj ) veya rahim dışı hamilik durumu oldu mu?

Doktorunuz hamile kalmamanın nedeninin adet kanamalarınızın düzensiz be az miktarda olduğundan şüpheleniyorsa  size laparascopy gibi testler yaptıracaktır. Laparascopy testi karındaki anormallikleri inceleyen endeskopik bir tekniktir. Bu test sırasında tıkanıklıkları kontrol etmek için  borulardan karbondiyoksit verilir bu bazen küçük tıkanıklıkları açar yada tıkanıklığı açmak için ameliyat gerekir . Bu tedaviler başarısız olursa vitro ( tüp bebek ) uygulamasına başvurulabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorular hamile kalamama nedenileridir. Sizlerde bu şekilde sorunlar var ize lütfen doktorunuz ile görüşün.

Kadının doğurgan olmama durumu , genellikle yumurta üretmeme  yada döl yatağında tıkanıklıktan kaynaklanır. Hamile kalamama genellikle kadın ve erkeğin kapsamlı muanesini gerektirir.

Uzun süreli bir hastalık geçirdinizmi ? Geçirdiyseniz  bu hastalıklar ;

–  şeker hastalığı , troid bozukluğu ve tüberküloz

Uzun süreli hastalıklar özellikle hormon bozukluk ve kronik enfeksiyon doğurganlığı etkileyebilir bu yüzden uzamana başvurulabilir.

Ortalama olarak haftada 3 kereden azmı cinsel birleşmede bulunuyorsunuz ?

Hamile kalamama nedenlerinden bir taneside  az sayıda birleşme hamile kalamamanın yaygın nedenlerindendir . Şayet bu haftada 3 kereden az ise yumurtlama döneminde spermin rahime girme ihtimali azalır. Bu durum için ne yapılabilir.

— Birleşmeyi daha sık gerçekleştirin , 2 ay sonrasında da hamile değilseniz yada daha sık birleşmenize cinsel bir sorun engel oluyorsa doktora başvurun .

Hamilelik şansını arttırmak için   ne yapılabilir ?

Gebe kalamamanın uzun sürmesi durumunda gerek özel testler ve tedaviler gereksede siz aşağıdaki önerilerimizi değerlendirerek hamilelik kalma şansını yani gebe kalma şansınınızı arttırabilirisiniz.

1- Her ikinizinde sağlığınızın iyi olduğundan , taze yiyecekler yediğinizden , iyi dinlendiğinizden ve az alkol kullandığınızdan emin olun.

2- Haftada ortalama 3 kez cinsel birleşme gerçekleştirin, daha az cinsel birleşme doğurgan günlerinizi kaçırmanıza daha çoğuda sipermin azlamasına neden olabilir.

3. En doğurgan olduğunuz dönemde cinsel birleştirmeyi gerçekleştirmeye çalışın.

4. Birleşme sonrasında rahminize en fazla sperm girmesine olanak sağlamak için cinsel birleşmeden sonra 10 , 15 dakika hareketsiz kalın.

5. Eşinizin dar iç çamaşırı giymesini engelleyin bu torbalarda harareti  arttırarak spermleri hasara uğratabilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

  Xeyale Eliyarova    20 Kasım 13 | 18:30

  Salam.Yumurta kalitesini arttirmak ve yumurta hucrelerinin ishini iyileshdirmek ucun shifali bitkiler nelerdir?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle