Tarih :

Ana Sayfa »  » Grip için doğal çözümler

Grip için doğal çözümler

Tarih: 27 Ocak 2014 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Grip için doğal çözümler

 Grip için doğal çözümler ;   Grip salgını tüm hızıyla sürüyor.  Basit birer virüs enfeksiyonu olmalarına rağmen tıp henüz grip ve nezlenin çaresini bulabilmiş değil. Evet bazı antiviral tedavi yöntemleri mevcut ama hem etkinlikleri tartışmaya açık hem de Amerikan Pediatri Akademisi sadece belirli durumlarda kullanılmasını öneriyor.Bu durumda  grip için doğal çözümler devreye giriyor. İşte size bilim dünyası tarafından desteklenen grip için doğal çözümler.

Bal

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak tavsiye edilmektedir. Son çalışmalar, balın öksürük ilaçlarından daha iyi ve etkili bir öksürük giderici olduğunu göstermektedir. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte bir tatlı kaşığı bal katıp çocuklara içirmenizi öneririm. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış olursunuz. Botulizm riski açısından bir yaş altındaki bebeklere bal verilmemelidir.

Tavuk suyuna çorba

Grip için doğal çözümlerden biri de nezle ve gribe iyi geldiği halk arasında yüzyıllardır bilinen ve uygulanan tavuk suyuna çorba. Tavuk suyu, sistein adı verilen ve mukus inceltici bir tür amino asit içerir.Yine tavuk suyu, savunma sistemimizin en önemli parçalarından olan beyaz kan hücrelerini mikroplarla mücadelesini destekler. İltihap giderici özelliği vardır,besleyicidir ve vücuda sıvı takviyesi yapmamamızı sağlar. Çalışmalar sıcak tavuk çorbasının, solunum yollarının iç yüzeyini kaplayan ve bakteri ve virüslere karşı vücudu koruma görevi bulunan siliya denen küçük tüycüklerin hareket yeteneğini artırdığını da gösteriyor. Benim önerim tavuk suyuna çorba yaparken  tavuğu haşladığınız suya bir kaç tane havuç eklemeniz.  Bol miktarda beta karoten içeren havuç güçlü bir antioksidandır. Çorba piştikten sonra bir çay kaşığının ucu ile zerdeçal ekleyebilirsiniz. Zerdeçal antioksidan ve iltihap giderici özellikleri iyi bilinen bir bitkidir.  Bu çorba, tuzsuz ve baharatsız olmak kaydıyla sekizinci aydan sonra tüm çocuklara güvenle verilebilir.

Uygun nemlendirilmiş oda havası

Bunun için üretilmiş oda nemlendiricilerinden edinebilirsiniz veya soba veya kaloriferin üzerine su dolu bir kap koyabilirsiniz. Oda nemlendiricisi kullanırken dikkat etmeniz gereken şey cihazın kullanım talimatlarına uygun olarak günlük su değişiminin ve su hazne temizliğinin yapılmasıdır. Aksi halde küf, mantar ve bakterilerin haznede birikmesini sağlayarak hastalığa davetiye çıkarmış olursunuz. Yatmadan önce yaptıracağınız sıcak bir banyo ile  solunum yollarında birikmiş sıvıların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun başını yükseltin

Böylece solunum yollarında birikmiş sıvı ve mukusun daha kolay akmasını sağlarsınız. Bir yaş altı çocuklarda ani bebek ölümü riskini artırdığı için yastık kullanımını önerilmemektedir. Küçük bebeklerin başını yükseltmek için yatağının altına bir battaniye veya yastık koyabilirsiniz.

Bol sıvı alımı

Grip veya nezle geçiren çocuğunuza her fırsatta sıvı teklif edin. Özellikle gribe ishal ve kusma da eşlik ediyorsa. Emiyorsa sık sık emzirin. Su, bitki çayları, ayran, kefir, süt, evde sıkılmış taze meyve suları hasta çocuğunuza güvenle verebileceğiniz içeceklerdir. En ideali su ve anne sütüdür. Sıvı verirken küçük yudumlarla ve yavaş yavaş içmesine dikkat edin. Hızlı sıvı alımı çocuğunuzun kusmasına neden olabilir. Yeterli sıvı alma, solunum yollarındaki mukusu incelterek bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlar.

Zencefil

Zencefil, belki de grip için doğal çözümler arasında en bilindik olanıdır. Zencefilin iltihap giderici özelliklerini destekleyen bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Tuzlu su

Bir litre suya ekleyeceğiniz 9 gram  tuz ile çocuğunuzun tıkalı burnunu açabilirsiniz. Böylece açık solunum pasajı ile hem tüm geceyi rahat geçirir.

Sambucus (Mürver ağacı özü)

Sambucus veya elderberry de denen mürver ağacı bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine hatta direkt grip virüsü üzerinde antiviral etkisi olduğuna dair yayın sayısı gittikçe artmakta. Vikinglerin soğuk iklim şartlarında dayanıklılıklarını artırmak için kullandıkları sambucus ekstresi için ne yazık ki çocuklar üzerinde yapılmış bir güvenilirlik ve etkinlik çalışması bulunmadığı için bu bitkiyi çocuklarda minimal miktarda ve temkinli kullanmanızı öneriyorum. Önemli uyarı: Bitkilerin de yan etkilerinin olduğunu, tıpkı ilaçlar gibi faydaları kadar zararları ve bazı istenmeyen etkileri de olabileceğini unutmayın ve çocuğunuzun sağlığı ile ilgili kararları doktoruna danışarak alın. Bir bitkinin veya ilacın yüzyıllardır kullanılıyor oluşu o ilacın veya bitkinin tamamen güvenilir olduğunu göstermez. Tıpkı ilaçlar gibi bitkilerin de yan etkileri olabileceğini de aklınızda tutun.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle