Tarih :

Ana Sayfa »  » Gribin doğal ilacı kuşburnu

Gribin doğal ilacı kuşburnu

Tarih: 10 Aralık 2013 - Salı | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Gribin doğal ilacı kuşburnu

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların artış gösterdiği şu günlerde bu hastalıklardan korunmanın en pratik yolunun kuşburnu tüketmek olduğu belirtiliyor.

Kuşburnu, enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı beden savunma sistemlerini güçlendirici bir etkiye sahiptir ve bu sayede birçok hastalığı önler.

Uzmanlar, hava sıcaklığında büyük değişikliklerin yaşandığı günlerde, ani ısı değişimlerinin etkisi ile vücut direncinin düştüğü anlarda grip başta olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığının ve alerjik rahatsızlıkların görüldüğü aylar olduğunu belirterek mevsiminde grip aşısı ve viral enfeksiyon hastalıklarının aşılarını yaptırarak ortaya çıkabilecek tehlikeleri önlemek gerektiğine dikkat çekti.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, sonbahar aylarında ve mevsim geçişlerinde artış gösteren gribal enfeksiyonların, yetişkinlerde iş gücü kaybına yol açabileceğinin altını çizdi.

Hastalığın özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati öneren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akkaya, enfeksiyon hastalıklarının belli başlı klinik bulgularının yüksek ateş, halsizlik, eklem ağrıları, iştahsızlık ve baş ağrıları olduğunu vurguladı.

Dr. Önder Akkaya, gribal enfeksiyonun basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerektiğini söyleyerek, “Hastalarda özellikle iki günden uzun süren ateş veya diğer bulgulardan herhangi biri mevcut ise kesinlikle doktor yardımı almaları gerekmektedir. Gribal enfeksiyon sonrası zatürre gibi ağır enfeksiyonlar gelişebilir” dedi.

Kapalı ve havasız ortamlara dikkat

Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda toplu halde bulunmaya başlamaları ile birlikte bulaşıcı hastalıkların artış gösterdiğini vurgulayan Dr. Akkaya, “Hava durumunu iyi takip edip uygun giysilerle dışarı çıkmak, havasız ve kapalı mekânlarda uzun süre kalmamak, gripli kişilerle öpüşmemek, alerjenlerin yoğun olduğu bölgelerde uzun süre kalmamak bizi enfeksiyonlara karşı bir miktar koruyabilir” diye konuştu.

Sonbahar ve kış aylarında vücudun, depoladığı birçok vitamini ve direnç arttırıcı maddeyi fazla miktarda kullandığı için, bol bol taze meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğini belirten Akkaya, bu mevsim döneminde insanlarda bir takım hormonal değişikliklerin de gözlenebileceğini söyledi.

“Böbrek üstü bezinde üretilen bazı hormonların düzeyindeki değişiklikler nedeniyle hastaların bağışıklık sistemlerinde bir zayıflama meydana gelmektedir, sürekli ısınıp, soğuyan hava nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yaşar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir” diyen Dr. Akkaya bunlara ek olarak alerjik rahatsızlıkların, özellikle ısı değişimi ve viral enfeksiyonların tetiklemesiyle belirgin bir artış gösterdiğinin altını çizdi.

“Düzenli egzersiz ve takviye yapın”

Sıcak günlerin ardından güneşin kendini az gösterdiği sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasında bazı olumsuz değişimlerin de oluşabileceğini kaydeden Akkaya, yazın hızlanan ve aktivite artışı ile daha çok enerji harcanmasına neden olan metabolizmanın ısı ve enerjiyi koruma amaçlı olarak yavaşlamaya başladığını aktardı.

Vücut metabolizmasındaki yavaşlamanın, besinlerin depolanarak vücutta yağ miktarının artmasına yol açacağını belirten Dr. Önder Akaya, sonbaharla birlikte yavaşlamaya başlayan metabolizma nedeniyle hem kilo almaya eğiliminin artabileceğini, hem de vücut direncinin düşebileceğine işaret etti.

Sonbaharda düzenli olarak günde 3 bardak kuşburnu için

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bol bol A ve C vitamini tüketilmesini öneren Dr. Akkaya, “A ve C vitaminleri, antioksidan vitaminlerdir. Bu vitaminler, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka ve tere gibi sebzeler, vitaminler açısından zengin besinlerdir. Burada önemli olan, meyvelerin sıkıldıktan hemen sonra içilmesidir.” şeklinde konuştu.

Özellikle, C vitamininin kuşburnunda bol miktarda mevcut olduğunu belirten Dr. Akkaya, “100 gr kuşburnunda yaklaşık 3 gr C vitamini bulunmaktadır. Bu vitamine ihtiyaç duyulduğu her zaman kuşburnu tüketilmesi akılcı bir yol olacaktır. Kuşburnunun enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, beden savunma sistemlerini güçlendirici bir etkiye sahip olduğunu bilinmektedir.” dedi.

Sonbahar döneminde düzenli olarak her gün 3 bardak kuşburnu çayı tüketilmesinin önemli olduğunu söyleyen Dr. Akkaya, kabızlık ve hafif safrakesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı da etkili olduğunun altını çizdi. Dr. Akkaya, son olarak “Kuşburnu, özellikle sonbahar döneminde ani hava değişimine bağlı olarak ortaya çıkan grip gibi hastalıklara karşı tüketilmelidir.” önerisinde bulundu.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Gribin doğal ilacı kuşburnu için Gelen Aramalar


Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle