Tarih :

Ana Sayfa »  » Genital bölgede kaşıntı nasıl geçer

Genital bölgede kaşıntı nasıl geçer

Tarih: 7 Eylül 2012 - Cuma | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | Yorum Yok |

Genital bölgede kaşıntı nasıl geçer

Genital bölgede kaşıntı nasıl geçer

Vajinit nedir?

Vajinanın akıntı, koku, iritasyon (tahriş) ve kaşıntı ile karakterize iltihabi bir durumudur. Enfeksiyonlar,vajinal duş,sprey, kondom ve spermisidal (sperm öldürücü maddeler) gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması ve östrojen (kadınlık hormonu) eksikliği vajinite neden olur.

Sağlıklı vajina nasıl olmalıdır?

Östrojen vajinanın üst tabakasındaki hücrelerin kalınlaşmasını sağlayarak kadınları vajinal enfeksiyonlardan korur.

Sağlıklı bir kadında vajina, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Cinsel aktivite, yaş, menstrual siklusun dönemi, genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliklere yol açabilir.

Vajinal enfeksiyon nedir?

Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal salgının miktarı, rengi ve kokusu değişir.

Vajinal enfeksiyonlar hangi yakınmalara yol açar?

Vajiniti olan kadınların en önemli yakınmaları, kaşınt, hassasiyet, koyu renkli ve kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrıdır.

Vajinal enfeksiyonlara hangi mikroorganizmalar neden olur?

Mantarlar, bakteriler ve bazı parazitler vajinal enfeksiyonlara yol açabilir. Yakınmalar ortaya çıktığında hemen hekime başvurulursa muayene ve akıntı örneğinden yapılacak incelemeler ile enfeksiyona yol açan mikroorganizma tespit edilerek tedaviye başlanır.

Bakteriyel vajinozisin (bakterilerin yol açtığı vajinal enfeksiyonların) bulguları ve tedavisi nedir?

Bakteriyal vajinozis üreme çağındaki kadınlarda, cinsel aktivite veya vajinal duşların kullanımı ile vajinal florada meydana gelen değişikliklere bağlı olarak sık görülür. Vajinal asiditenin azalmasına yol açan bakteriler, kötü kokulu akıntıya neden olur. Akıntıdan alınan örneklerden yapılan inceleme ile hastalığın tanısı konur ve antibiyotik tedavisi ile yakınmalar geçer.

Bakteriyal vajinozis tedavi edilmezse ileride pelvik inflamatuvar hastalığa yol açarak infertilite ve dış gebeliğe neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilen bakteriyal vajinozis tedavi edilmediğinde erken doğuma ve düşük ağırlıklı bebeklerin doğmasına yol açabilir.

Trikomonas vajinalis yol açtığı vajinal enfeksiyonların bulguları ve tedavisi nedir?

Trikomonas vajinalis adı verilen parazit hem erkek hem de kadınlarda genital enfeksiyonlara yol açar. Erkeklerde genellikle herhangi bir yakınmaya neden olmayan bu parazit, kadınlarda kötü kokulu ve yeşil renkli akıntıya, idrar yaparken yanma, kaşıntı ve tahrişe yol açar. Bu

enfeksiyon tespit edildiğinde mutlaka eşlerin beraber tedavi edilmesi gerekir. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması enfeksiyonun bulaşma riskini azaltır.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının bulguları ve tedavisi nedir?

Vajinitlerin en sık görülen nedeni mantar enfeksiyonlarıdır. Kadınların %75”I yaşamları boyunca en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirir. Candida albicans olarak adlandırılan mantar vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biridir. Bu mantarlar kontrolsüz olarak çoğaldıklarında vajinal enfeksiyon ve yakınmalara yol açar.

En sık görülen yakınma genital bölgede şiddetli kaşıntı ve yanmadır. Beyaz peynirimsi bir akıntıya neden olan bu enfeksiyonun tanısı akıntı örneğinde mantarların görülmesi ile konur. Bu enfeksiyonlar antifungal krem, tablet veya vajinal ovüller (mantarlara etkili olan ilaçlar) ile tedavi edilebilir.

Hangi durumlarda mantar enfeksiyonları daha sık görülür?

Gebelik, antibiyotik tedavisi, menstruasyon (adet kanaması), cinsel ilişki, şeker hastalığı, çok dar ve sıkı iç çamaşırları, vajinal duşlar bu enfeksiyonların görülmesini arttırır.

Vajinal mantar enfeksiyonları nasıl önlenir?

– Pamuklu ve emici iç çamaşırlar giyilmesi.

– Hijyenik kurallara dikkat ederek genital bölgenin temizliğini önden arkaya doğru yapılması.

– Havalanmayı engelleyen dar, sıkı çamaşır ve pantolonlar giyilmemesi.

– Genital bölgenin nemli ve ıslak bırakılmaması.

– Cinsel ilişkiden sonra genital bölgenin temizlenmesi ( meni alkali ortam yaratarak vajinal floranın dengesini bozabilir).

– Kokulu tuvalet kağıtları, vajinal duş ve sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanımından kaçınılması.

– Antibiyotik kullanıldığı süre içinde bol yoğurt yenmesi ve günde iki kez vajinaya bir çay kaşığı yoğurt sürülmesi (yoğurt vajinal floranın düzelmesine yardımcı olur).

– Karbonhidratların , özellikle şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması.

Yukarıda bahsedilen önlemler alınarak hijyenik kurallara uyulması vajinal enfeksiyonların görülme sıklılığını azaltır.

vajinal kaşıntı kremi,vajinal kaşıntıya bitkisel çözüm,hamilelikte vajinal kaşıntı nasıl geçer,vajinal mantar,vajinal kaşıntı nedenleri,vajinal kaşıntı neden olur,vajinal kaşıntı tedavisi,vajinal kaşıntı ve yanma

Benzer konuları okudunuz mu ?

Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle