Tarih :

erken boşalma sorunu

Tarih: 23 Ocak 2014 - Perşembe | Kategori: Erkekler, Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

erken boşalma sorunu

Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, “Türkiye’de her 5 erkekten birinde erken boşalma sorunu yaşanıyor” dedi.

Kadıoğlu, Çırağan Sarayı Kaftan Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında, günümüzde önemli bir sorun haline gelen erken boşalmanın erkeklerde öfke, hiddet, hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi.

Sorunun önemli boyutlara ulaştığını ifade eden Kadıoğlu, “Türkiye’de her 5 erkekten birinde erken boşalma sorunu yaşanıyor. Bu sorunun değişik kategorileri var. Bir de bu sorunun var olduğunu zannedenler var” diye konuştu.

Türkiye’de yüzde 20 olan oranın, ABD’de yüzde 24, Almanya’da yüzde 20,3, İtalya’da ise yüzde 20 olduğunu belirten Kadıoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye genelinde 2 bin 500 çiftle yaptığımız araştırmanın sonuçlarına göre, bu sorun gençlerde yüzde 14, 70 yaş üzerinde yüzde 50 oranında. Çocuk sayısı arttıkça oran da artıyor. Gelir seviyesi arttıkça ise oran azalıyor. Bu oran işsizlerde yüzde 21, emeklilerde yüzde 34, çalışanlarda yüzde 16. Eğitim seviyesine göre de değişiyor. Buna göre eğitim seviyesi arttıkça, oran azalıyor. Türkiye’de bölgelere göre en yüksek oran yüzde 25 ile Doğu Anadolu Bölgesinde. Bu  bölgeyi yüzde 24 ile Karadeniz, yüzde 20 ile Marmara, yüzde 11 ile Güneydoğu, yüzde 18 ile İç Anadolu, yüzde 18 ile Akdeniz, yüzde 23 ile Ege bölgesi izliyor.”

Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahattin Çayan da erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin günün büyük zamanında stresli olduğunun görüldüğünü, bu erkeklerin eşlerinin 3’te birinde de aynı psikolojik durumun görüldüğünü söyledi.

Erken boşalma sorunu olan erkeklerde

boşalma süreci erken boşalma sorunu olmayanlara kıyasla büyük ölçüde kısalmakta, daha hızlı gerçekleşmekte ve kontrol düzeyi de daha düşük olmaktadır.

Bu nedenle erken boşalma yalnızca bir süre sorunu değildir. Sorunun;

 • Boşalma üzerinde “kontrol olmaması”
 • Erken boşalma ile ilgili kişisel sıkıntı ve partner sorunları
 • Genel olarak ilişkiden yeterince tatmin olamama

gibi önemli boyutları bulunmaktadır. Nitekim, erken boşalmanın tanınmasında üç önemli kriter bulunur.  

Tatmin edici bir cinsel yaşam

ilişkinin başarısı için temel önem taşır. Cinsel tatminsizlik; sıkıntı, kızgınlık ve hayal kırıklığı gibi duygulara yol açarak çiftin yakınlığını ve uyumunu olumsuz etkileyebilir.

Erkeğin rahatsızlığı (fiziksel ve psikolojik), partnerinin cinsel tatminsizliğiyle birleştiğinde çiftin cinsel ve duygusal yaşamında ciddi sorunlara neden olabilir.

Erken boşalma önceleri

psikolojik bir sorun olarak görülmüş ve on yıllarca psikiyatristlerin alanına girdiği düşünülen bu hastalara, sadece davranışsal ve bilişsel tedaviler uygulanmıştır.

Erken boşalma tedavisinde haricen uygulanan krem ve spreyler kullanılabildiği gibi günümüzde reçeteli ilaçlar ile tedaviden zamanla daha çok sonuç alınmakta ve ilişki kalitesi artmaktadır.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle