Tarih :

Ana Sayfa »  » egzama ve bitkisel tedavisi

egzama ve bitkisel tedavisi

Tarih: 5 Aralık 2012 - Çarşamba | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları | Yorum Yok |

egzama ve bitkisel tedavisi


Egzama bağışıklık mekanizmalarının etkilenmesinin yanı sıra tahrişe neden olabilen enfeksiyöz olmayan cilt hastalıklarının farklı bir heterojen grubudur ve epiderm ve üst dermiste patolojik değişimlere yol açar. En yaygın cilt hastalıkları kategorisidir. Ayrıca egzamatöz bozukluklar sık karşılaşılan meslek hastalıklarıdır. Eritem, papüller, veziküller, kabuk bağlama, akıntı, ödem ve cildin kalınlaşmasıyla yoluyla açığa çıkar. Kaşıntı ana semptomudur.

“Dermatit” ve “egzama” terimleri sıkça birbirlerinin yerine kullanılmaktadır, oysa bazı yazarlar “dermatit” terimini akut inflamatuvar lezyonlarını açıklamak için ve “egzama” terimini daha çok hiperkeratozlu kronik epidermal lezyonlar için kullanmaktadırlar.
Egzama, kronik ve akut olabilir. Akut egzama durumunda, deride, sıvı dolu kabarcıklara ek olarak, kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı gözlenir. Zaman geçtikçe kızarıklık ve kaşıntıyla birlikte içi su dolu kabarcıkların yerini kabuklanmalar almaya başlar. Egzamanın kronik hali ise, kaşıntılı döküntü şeklinde nitelendirebilir. Kaşımanın neticesinde çabukça çatlayan kalın deriler oluşmaya başlar.

EGZAMANIN NEDENLERİ?
Egzama, kalıtsal ve çevresel koşullar sonucu oluşan bir hastalık türüdür. Ailenin diğer fertlerinde de astım saman nezlesi ve egzama gibi atopik hastalıkların görülmesi normaldir.
Seboreik egzama, yağbezlerinde hastalığa karşı görülen bir tepkidir. Normalde deride bulunan maya mantarları, bu tepkiye neden olabilir. Derisi yağlı olan ve çok yağ üreten kişiler bu hastalığa daha çok maruz kalırlar.
Temas egzaması, derinin tepki gösterdiği maddeler ile temasa geçmesi durumunda ortaya çıkar. Durum hem alerjik olabilir hem de alerjik olmayabilir. Alerjik olmayan durumlar, derinin, kendisini tahriş eden temizlik maddeleri, su ve dezenfeksiyon maddeleri ile temasa geçmesi durumunda ortaya çıkar. Alerjik olan durumlar ise, derinin, alerjiye sebep olan nikel, krom, kauçuk, formaldehid ve parfüm gibi maddeler ile temasa geçmesi durumunda görülür.

En çok yaygın şekilleri;

Atopik dermatit
Kontak (temas) dermatit
Seboreik dermatit

BİTKİSEL TEDAVİSİ;
ALMAN PAPATYASI
Bisobolol ve kamazulen antiinflamatuvar, antibakteriyel etkilidir. Egzamalı bölgeye kompres şeklinde dekoksiyonu uygulanır. Yağı ve çayı da kullanılabilir.

YABAN YASEMİNİ
Antiviral, lokal anestezik. Solasodine kortizon-benzeri etkinlik gösterir, romatizmalar hastalıklarda yarar sağlar. Sedef ve egzamada yarar sağlar. Sakinleştirici etkisi vardır. Yüksek dozu zehirlidir.
Çay: Bitki 1 g kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir. Günde 3 defa
Haricen Kullanım: 4 bardak suya 30-40 gram kabuğundan veya çiçeklerinden konur. 10 dakika kaynatılır. Deri hastalıklarında losyon olarak kullanılır

CADI FINDIĞI KABUĞU
Basur, varis, flebit (toplardamar iltihaplanması), nörodermatoz (besin alerjisi nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılı, kabarcıklı, sulu ve kızarık egzema), pişik (Intertrigo), episitomiye (ameliyat sonrası iyileştirme tedavileri) karşı kullanılır.
5–10 g drog 250 mL su ile dekoksiyonu kompres yoluyla uygulanır.
Çayı 1-2 g drog

MEŞE KABUĞU
Çeşitli nedenlere bağlı inflamatuvar
deri hastalıkları.
5 g kabuk 1 litre suda kaynatılır.
Banyo suyuna eklenir.
Kompres yapılabilir.

KARAHİNDİBAĞ OTU VE KÖKÜ
Egzama ve kaşıntılı deri hastalıkları.
Çay: 3–4 g bitki 150 mL suda kaynatılır. İçilebilir, haricen kullanılabilir

DUT MEYVESİ
Egzama ve diğer deri hastalıkları.
Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atılır ve 5 dak kaynatılır. Ilıklaşınca eller 10 dakika bu suda tutulur. Bir saat eller yıkanmaz.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle