Tarih :

Ana Sayfa »  » Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesi

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesi

Tarih: 16 Aralık 2013 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesi

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesi, temizlik maddelerinin doğru ve düzenli bir şekilde muhafaza edilmemesinden dolayı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Çamaşır suyu sodyum hipoklorit içeren alkali koroziv bir maddedir. Yemek borusu ve mide başta olmak üzere sindirim sisteminde yanıklar yapabilir. Bu yanıklar eğer ciddiyse perforasyona (organ duvarında delinme) neden olabilir.

Çamaşır suyu zehirlenmesi sonrası

Zehirlenme sonucu ortaya çıkan ciddi hasarların iyileşmesine bağlı olarak organların lümenlerinde daralma meydana gelebilir. Bunlar da kişinin hayatını zehirlenme sonrası etkileyecek bulgulara neden olabilir.

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesinin etkileri

Ortaya çıkabilecek zarar, alınan miktara ve çamaşır suyunun içindeki sodyum hipoklorit konsantrasyonuna bağlıdır.

Tahmin edileceği üzere intihar maksatlı alımlar yanlışlıkla alımlardan çok daha tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Genellikle yanlışlıkla bir-iki yudum içilen çamaşır suyu ile çok ciddi yanıklar görülmemesine rağmen, bu özellikle çocuklarda ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesinde ne yapılmalı?

Bu tür kazalarda içen hastayı kesinlikle kusturmayın, kusturacak herhangi bir müdahalede bulunmayın. Kusturmak hastanın yemek borusunu zararlı maddeye tekrar maruz bırakır.

Zehirlenme durumunda panik yapılmamalı

Panik yapmadan, hastayı hemen acil servis hizmeti veren bir sağlık kuruluşuna ulaştırın. Bu tür ev kazaları genellikle ihmalden meydana gelmektedir.

Sıklıkla temizleme amacıyla bir bardağın içine ya da saklama amacıyla bir şişenin içine konulmuş olan çamaşır suyunu ev sakinlerinden birisi yanlışlıkla içer. Ortalıkta bırakılmış şişeler de küçük çocuklar için çok tehlikelidir.

Çocuklar bu şişelerden çamaşır suyunu içebildikleri gibi yüzlerine gözlerine de sıçratabilirler. Sodyum hipoklorit gözlerde de hasar oluşturabilir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle