Tarih :

çikolata hakkında!

Tarih: 3 Haziran 2013 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

çikolata hakkında!

Çikolatanın faydaları hakkında bilgi

Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve flavonoid denilen antioksidanları barındırmasından ileri gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimlerdir. Birçok antioksidan vardır hatta bir kısmını vücudumuz kendisi üretir. Flavonoidler çikolatada, meyvelerde, sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunan antioksidanlardır.
Çikolatanın sütlü, siyah (bitter) ve beyaz çikolata gibi çeşitleri vardır fakat burada yararlarından bahsedeceğimiz çikolata çeşidi, kakaosu bol, sütü az olduğundan çok koyu kahverengi olan ve bitter diye adlandırılan siyah çikolatadır.
Çikolatanın Kalbe Faydaları
Günlük tüketeceğiniz 1 adet siyah çikolata kalp ve damar sisteminiz için son derece faydalıdır. Bitter çikolatanın kalp ve damarlara iki faydası vardır.
Tansiyon: Çalışmalar hergün küçük bir bar siyah çikolata tüketen yüksek tansiyonlu hastaların tansiyonlarında düşme gözlenmiştir.
Kolesterol: Bitter çikolatanın LDL denilen kötü kolesterolü %20 oranında azalttığı görülmüştür.

Çikolata Yerseniz Mutlu ve Huzurlu Olursunuz
Çikolata tadı güzeldir ayrıca çikolata yerseniz vücudunuz endorfin hormonu üretir. Bu hormon mutluluk hormonu diye de bilinir çünkü salgılandığı anda kişi kendini mutlu hisseder.
Ayrıca çikolata yemek vücuttaki seratonin düzeyini yükseltir. Böylece sanki bir anti-depresan ilaç almışsınız gibi yatıştırıcı etki yapar. İçindeki kafein ve teobramin gibi uyarıcı maddeler vucuda dinçlik verir.
Çikolatanın Zararları Var mı?
Bu faydalı bilgiler günde yiyebildiğiniz kadar çikolata yiyin anlamına gelmez. Her ne kadar faydalı ve lezzetli olsa da çikolata bol miktarda kalori barındırır. 1 bar bitter çikolatada 400 kalori vardır. Diyet yapanlar çikolata yediği zaman aldıkları bu kalorileri diğer tatlıları yemeyerek dengeleyebilirler.
Bitter çikolatada sütlü ve beyaz çikolataya göre daha fazla antioksidan vardır. Diğer çikolataların bitter kadar sağlığa olumlu katkısı yoktur. Süt ve çikolata ayrılmaz ikili gibidir fakat çikolata ile birlikte alınan bir bardak sütün çikolatadaki antioksidanları absorbe ettiğini gösteren araştırmalar var.

Çikolata Sivilce Yapar mı?
Sadece çikolatanın değil, diğer gıdaların da akne denilen sivilcelerin çoğalmasında etkili olduğu gösteren bilimsel kanıt bulunmuyor.
Çikolatada Bir Sürü Yağ Yok mu?
Bitter çikolatadaki yağların üçte biri oleik asit, üçte biri stearik asit, üçte biri ise palmitik asitten oluşur.
Oleik Asit: Zeytinyağında da bulunan tekli doymamış yağlardır ve sağlıklıdır.
Stearik Asit: Doymuş yağdır fakat araştırmalar stearik asitin kolesterol üzerinde iyi veya kötü bir etkisi olmadığını gösteriyor.
Palmitik Asit: Doymuş yağdır. Kolesterol ve kalp hastalıkları riskini yükseltir.
Sonuç olarak bitter çikolatadaki yağların sadece üçte biri sağlığa zararlı yağlardır.
Fındıklı, portakallı gibi bitter çikolatalar da yiyebilirsiniz fakat nugalı, karamelli türü olanlardan kaçının. Bu dolgu malzemeleri sadece daha fazla yağ ve şeker almanıza, onlar da kilo almanıza neden olur.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle