Tarih :

Ana Sayfa »  » Bel fıtığı ağrılarından kurtulma yolları

Bel fıtığı ağrılarından kurtulma yolları

Tarih: 8 Aralık 2013 - Pazar | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Bel fıtığı ağrılarından kurtulma yolları

Yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan bel ağrıları bazı durumlarda dayanılmaz bir hal alıyor. Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığının oldukça yaygın olduğunu belirterek, birçok ülkede istatistiklere göre bel ağrısı şikayetiyle doktora müracaat edenlerin sayısının, soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Nöroşirürji (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı ve Amerikan Nöroşirürji Uzmanları Birliği üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, yaptığı açıklamada, bel ağrılarının yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olduğu söyledi.

Özellikle büro işi yapan ve oturanlarda başlayan ağrıların, bel fıtığının habercisi olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Yıldızhan, omur kemikleri arasında bulunan ve disk adı verilen kıkırdaklardaki dejenerasyonun bu hastalığın başlangıcı olduğunu bildirdi.

Günlük aktiviteler sırasında ortaya konan bilinçsiz hareketlerin (eğilerek veya uzanarak bir yük kaldırmak gibi) bel fıtığı ağrılarını tetiklediğini ifade eden Doç. Dr. Yıldızhan, oturarak çalışanların da duruş pozisyonlarından dolayı aynı tehditle karşı karşıya bulunduğunu anlattı.

İnsanların yaklaşık yüzde 80’inin hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaştığını dile getiren Doç. Dr. Yıldızhan, şöyle devam etti:
“Bel sağlığını korumak için kişi hiçbir zaman çok ağır bir yükü kaldırmamalı, kaldıracaksa mutlak surette dizlerini kırarak yani çömelerek cismi yerden almalıdır. Belden eğilerek kaldırmamalıdır. Hiçbir cismi uzanarak almamalıdır. Mesela, telefon çaldığında veya raftan kitap alırken uzanmamalıdır. Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır. Sağlıklı iken bel ve karın adalelerini güçlendirici egzersizler yapmalıdır. Hareketli bir hayat tarzını benimsemek yararlıdır.”

Uçak ve otomobil yolculuğunda mola verilmeli
Nöroşirürji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, uzun süreli uçak ve otomobil yolculuğu yapanların da bel fıtığı tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu aktararak, mutlaka 1,5-2 saatte bir 5 dakika mola verilerek, yürüyüş yapılması tavsiyesinde bulundu.

Omurilikteki hafif disk kaymalarının “bel fıtığı başlangıcı” olarak adlandırıldığını belirten Doç. Dr. Yıldızhan, bu durumda disklerin sinirlere baskı yaptığını ve hafif ağrılara neden olduğunu vurgulayarak, hastalığın ilerleyen saflarında ağrıların bacaklara vurduğunu ve ağrıların şiddetlendiğini kaydetti.

Söz konusu rahatsızlık sonrası en az 2 günlük istirahat önerildiğini ve bu süre içinde ağrı kesici ve adale gevşetici ilaçların kullanıldığını belirten Doç. Dr. Yıldızhan, karın ve sırt adalelerinin gelişmesi için spor, egzersiz ve su içinde hareket yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle