Tarih :

bayılma nedenleri !

Tarih: 21 Temmuz 2013 - Pazar | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

bayılma nedenleri !

Bayılma, diğer ismiyle senkop birçok neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. Birden fazla durum da bayılmaya neden olabilir. Bazı özel durumlarda ise bayılmanın nedeni bulunamayabilir. Bayılma sıklıkla görülebilir. Genellikle ciddi olmamakla beraber bayılma sırasındaki düşmeden kaynaklanan yaralanmalardan endişelenilir.

Kan aracılığı ile beyine yeterli miktarda oksijen taşınmadığı zaman bayılma görülebilir. Bilinç kaybı veya “iç-geçme” birkaç dakika gibi kısa bir süre devam edebilir. Kan basıncındaki ani düşüş de bayılmaya neden olabilir.

Bazı anlarda kalp hızı ve kan damarları vücudun oksijen gereksinimlerine uygun olarak hızlı cevap veremeyebilir. Bu durum yaşlı insanlarda daha sık görülür.

Bayılma durumu;
– Ayağa hızlı kalkıldığında,
– Aşırı sıcak havada çalışma veya oyun oynandığında,
– Hızlı veya derin nefes alıp verildiğinde (hiperventilasyon),
– Üzülme durumunda, kan basıncını kontrol eden sinirler etkilenir.
– Yüksek tansiyon için ilaç alınıldığında görülebilir.
– Öksürme, idrar yapma ve gerinme beyine giden oksijen miktarını etkileyebilir ve bayılma nedeni olabilir.

Bu durumların herhangi birisinde bayılma görülür ise endişelenecek durum olma olasılığı azdır. Ancak, birden fazla durumda tekrarlanması durumunda hekime danışılması gerekmektedir.

Eğer, baş hareketleri ile birlikte bayılma görülürse boyun kemikleri beyine giden kan damarlarına baskı yapıyor demektir. Bu durumun yaşanmasında hekime danışılmalıdır. Kan şekeri düzeyindeki düşme de bayılma nedeni olabilir. Bu durum şeker hastalarının uzun dönem yemek yememesi ile gelişebilir.

Bazı reçetelenmiş ilaçlar bayılmaya neden olabilir. Eğer, kullandığınız ilaçlardan kaynaklanan bayılmadan şüpheleniliyorsa hekime danışılmalıdır. Alkol ve kokain de bayılmaya neden olabilir.

Bayılmanın ciddi nedenleri arasında sara nöbetleri, kalp sorunları ve beyine giden kan damarları ile ilgili sorunlar sayılabilir.

Baş dönmeleri

Hasta, kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikâyet eder. Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

– Kulak ağrısı,
– Araç tutmaları,
– Ani hava değişimi,
– Bazı göz hastalıkları,
– İlaç zehirlenmeleri,
– Düşük veya yüksek tansiyon,
– Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları,
– Kansızlık ve kan hastalıkları,
– Mikrobik hastalıklar,
– Beyin hastalıkları,
– Sara ve bazı ruh hastalıkları.

Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir.

Baş dönmelerinde yapılacak ilk iş; hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır.

Bayılma nedeni nasıl araştırılır?

Hekim, bayılma sırasında olanlar hakkında tam bilgi almak isteyecektir. Öncesinde, o anda ve sonrasında neler hissedildiği üzerinde duracak ve detaylı bir fizik muayene yapacaktır.

Baygınlık hissedildiğinde ne yapmalı?

Baygınlık hissedildiğinde yere yatmak yeterlidir. Eğer, bu yapılamıyorsa, oturup öne eğilmeli ve baş dizlerin arasına alınmalıdır. Böylelikle kanın beyne gitmesine yardımcı olunacaktır.

Ayağa kalkmakta acele edilmemelidir. Eğer bir kez bayılma görülmüş ve belirgin bir sağlık yakınması yoksa hekime danışmaya gerek olmayabilir.

Ancak, özellikle kalp ile ilişkili, yüksek kan basıncı ve şeker hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarında mutlaka hekime danışılmalıdır.

Aşağıdaki durumların mevcudiyetinde, kesinlikle hekime danışılmalıdır.

– Düzensiz kalp atımı,
– Göğüs ağrısı,
– Nefes darlığı,
– Uyarıcı belirti olmadan ani gelişim,
– Görme bulanıklığı,
– Konuşma güçlüğü,
– Düşünce güçlüğü,
– Başın çevrilmesi ile bayılma,
– Ayda birden fazla bayılma.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle