Tarih :

Arpacık (it dirseği)

Tarih: 31 Mart 2014 - Pazartesi | Kategori: Hastalıklar ve Şifaları, Manşet | Yorum Yok |

Arpacık (it dirseği)

mikrobik kökenli bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon dıştan gelebileceği gibi direnç düşüklüğü nedeniyle vücudumuzdaki bakterilerin bizi enfekte etmesiyle de oluşabilir. Vücudumuzda hücreler kadar bakterilerde bulunur. Kişinin direnç sistemi düşükse bu bakteriler harekete geçer.
Temiz olmayan ortamlarda çıkma olasılığı daha yüksektir. Fakat arpacığın asıl nedeni vücut direncimizin düşük olmasıdır. Bu rahatsızlık genetik değildir ama aile içinde grip ve herhangi bir bağışıklık sistemini düşürücü hastalık olduğunda da bu arpacığa neden olabilir. Sonuçta aile içinde aynı ortamda yaşanır aynı yemekler yenir.
İt dirseği basit bir hastalık olsa da, var olduğu sürece kişiye rahatsızlık verir. Cildi kuru olan ve egzamaya meyilli bir cilt yapısına sahip olan kişilerde görülerek, tekrarlayabilir.
İt Dirseği Çeşitleri

Etkilediği göz kapağı bezlerine göre ikiye ayrılır.
Göz kapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı (sebum) salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içeride kalan bakteriler “dış” arpacığa neden olurlar.
Göz kapağının içinde ise, “meibom bezleri” denen bir dizi bez daha vardır. Bunlar da yağ bezleridir, ancak kirpiklerle bağlantılı değillerdir, göz kapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa neden olur.
Belirtileri

Ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Bir iki günde ortaya çıkar. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) halini alır. Dış olan tüyü kolayca tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için göz kapağını dışa doğru çevirmek gerekir.
Nedenleri

Genel olarak sağlığın bozulması, düzensiz beslenmeden kaynaklanan direnç düşüklüğü, kapalı ve tozlu alanlarda sıkça bulunmaktır.
Arpacık Tedavisi

Erken fark edilen tedavi için antibiyotikli merhem ya da damlalar kullanılabilir. İltihaplanan durumlarda ise, iltihabın boşalması sağlanarak sıcak kompres yapılmalıdır. Böylece artan kan akımı göz kapağının yumuşamasını sağlayacak, ağrı azalıp enfeksiyonun iyileşmesi daha kolay olacaktır.
Dış Arpacık Tedavisinde kıl kökü gözle görüldüğü için, kıl cımbız ile alınır. Sonrasında kendiliğinden geçer. İç it diseği için aynı durum söz konusu değildir ve iç arpacığın tedavisi daha zordur. İç olanın tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir. Lokal anestezi ile kitle alınır.
Tedavisi için öncelikle göz hekimine gidilmelidir. Damlalar ve antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçları kendimiz değil, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Çünkü rahatsızlığın evreleri vardır. Ve ilk evrelerinde doğru tedavi edildiğinde, başka oluşumu engellenir. Rahatsızlığı olan kişilerde doğru olan kişinin kendi kendine herhangi bir tedavi uygulamamasıdır. Kimi insanlar sarımsak sürerek, çayla tampon yaparak hastalığın olduğu bölgeye uygularlar. Bunlar kesinlikle iyi gelmemektedir. Tam aksine göze sürülen sarımsak gözde enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle