Tarih :

Ana Sayfa »  » Anne Sütü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütü Arttıran Yiyecekler

Tarih: 20 Ağustos 2014 - Çarşamba | Kategori: Kadınlar, Manşet | Yorum Yok |

Anne Sütü Arttıran Yiyecekler

Anneler için çocukları oldukça değerli varlıklardır. Anne olmadan hiç kimse annelik duygusunu, çocuk kıymetini tam olarak anlayamaz. Hele ki yeni doğan bebekler, anneleri için sakınılacak korunacak varlıklardır. Bebeklerin beslenmesi, kilosu kısacası sağlığı oldukça önem kazanır. Bebekler yeni doğduklarında ilk olarak anne sütü ile beslenirler. Annelerinden emdikleri süt, belli bir yaşa kadar onlar için oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin beslenmesine, büyümesine ve sağlıklı yaşamasına yardım eder. Bu yüzden de bebeklerin emmesi tercih edilir. Hazır mamalar ve hazır sütler, anneden emilen süt kadar sağlıklı ve besleyici değildir. Tüm bu nedenlerden ötürü anne sütünün arttırılması, bebeğin emzirilmesi önem kazanır. Birçok şifalı bitki ile birlikte annelerin sütünü arttırmak mümkündür.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anneler bebeklerini en iyi şekilde besleyebilmek için emzirmeye çok önem verirler. Bu nedenle de anne sütünü arttırıcı besinler ve yiyecekler ile beslenirler. Bu yiyecekler hem sütü arttırır hem de annelerin hamilelik süresi boyunca sağlıklı yaşamasına yardım eder. İşte anne sütünü arttıran besinlerden bazıları:

 1. Ceviz bileşimindeki önemli maddeler nedeniyle, laktoz gelişimini arttırır. Bu sayede anne sütünde de artış görülür.
 2. Havuç da rendelenerek süt ile birlikte karıştırılıp tüketilirse fayda sağlayabilir. Ayrıca havuç suyu içmekte anne sütü için faydalı olur.
 3. Turp yemek yada turp suyu içmek de fayda sağlayan yiyecekler arasındadır. Hamilelik döneminde turp tüketmek yararlı olabilir.
 4. Emziren annelerin lahana tüketmesinde de fayda vardır. Lahana yemekleri bu dönemde fayda sağlayabilir.
 5. Emzirme döneminde yenilmesi gereken diğer bir besin de maruldur. Marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekir.
 6. Rezene çayı da bu dönemde günde bir bardak içilebilir.
 7. Sarımsak da yenilmesi gereken önemli bir besindir. Sarımsak hem sağlık açısından oldukça faydalıdır hem de anne sütünün arttırılmasına yardım eder. Bebek için de şifa kaynağıdır.
 8. Kuru üzüm de bu periyotta tüketilmesi gereken önemli besinlerden biridir. Öğün aralarında kuru üzüm tüketebilir ve sütünüzü arttırabilirsiniz.
 9. Hazır süt içmeniz oldukça faydalı olacaktır. Uyumadan önce yada sabahları düzenli olarak süt içebilirsiniz.
 10. Kimyon çayı da anne sütü artışı sağlayarak bu dönemde oldukça büyük fayda sağlar.
 11. Balık da yüksek fosfor içeriği nedeniyle tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Haftada en az bir kez balık tüketmelisiniz.
 12. Yeşil çay da antioksidan özelliği taşır. Hayatınızın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de düzenli olarak yeşil çay içmelisiniz.
 13. Brokoliyi haşlanmış olarak tüketebilir yada brokoli çorbası yapabilirsiniz. Brokoli de süt artıran faydalı yiyeceklerdendir.
 14. Fındık da ceviz gibi düzenli tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Düzenli olarak fındık tüketimiyle sütünüzü arttırabilirsiniz.
 15. Hint yağı kullanarak günde 2-3 dakika masaj yapmak da anne sütünü arttırmak için oldukça faydalı olacaktır.
 16. Günde bir fincan anason çayı da içebilirsiniz.
 17. Nane çayı, melisa çayı bu dönemde içilmesi gereken anne sütü arttıran bitkisel çaylar arasındadır. Bitkisel çaylar hayatın her döneminde rahatlatıcı birçok etkiye sahiptir.
 18. Mercanköşk de sütü arttırır.
 19. Isırgan otu çayını da bu dönemde bolca tüketmelisiniz.
 20. Bolca su için.
 21. Bal da düzenli tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Ballı süt içebilirsiniz.
 22. Maydanoz da anne sütünü arttırır. Bolca maydanoz yeyin.

Tüm bu yiyeceklerin yanında göğüs, karın bölgelerine masaj yapmak da anneyi rahatlatabilir. Çok ağır olmamak şartıyla spor yapmak da fayda sağlayabilir. Emzirme döneminde bebeğin sağlığı ve annenin kendi sağlığı için yenilen yiyeceklere, yapılan spora çok dikkat etmek oldukça önemlidir

Benzer konuları okudunuz mu ?

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

 • Bebek düşürmenin yolları
  Çocuk düsürmenin yolları Hamilelikten ( erken gebelikten kurtulmak için RU-486 ilacını almak İçin ) Tıklayınız Evli kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye rıza vermelidirler. Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine...
 • diz kapağında sıvı azalması
  Dizdeki bir bağ veya bağların aşırı derecede zor­lanmasıdır. Üç tip yırtılma vardır. 1.Derece (Hafif) yırtılma: Bazı bağ lifle­rinde yırtık vardır fonksiyon kaybı yok­tur. 2.Derece (Orta) yırtılma: Bağın bir bölümü kopmuştur, biraz fonksiyon...
 • Bebek düşüren ilaçlar
  Türkiyede genç ve orta yaşlı nüfusun  cinsel yaşamındaki  korunma problemi , kadının rahminde başlayan döllenmeyle birlikte sorumluluk haline geliyor. İnsanlarımızın cinsel hayatı  kadın ve erkeğin flört saatinin öncesinde akıllara gelecek her hangi...
 • Kandaki Beyaz Küre(White Blood Cell)
  WBC (beyaz kan hücresi) vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. WBC miktarı birçok sağlık durumundan etkilenebilir. Kan, farklı kan hücrelerinden ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşan akıcı bir bağ dokusudur. Kanın en temel işlevi vücudun...

Son Eklenen Yazılar

limon suyunun 10 faydası

Kategoriler

şifalı bitkiler | şifalı otlar | çizgi film izle | bitkisel ürünler | çam katran sabunu | tv izle | canlı tv izle | radyo dinle